Elżbieta Skowronek
Kategoria:

W dniu 15 czerwca 2023 r. w naszej szkole został zorganizowany happening czytelniczy pod hasłem „Czytanie jest cool” – będące częścią projektu „My scool is cool” odbywającego się w ramach programu Erasmus+. Gościem honorowym tego wydarzenia była Anna Łyczewska, zasłużona lubelska poetka, polonistka i propagator literatury.

Celem tej inicjatywy było zachęcenie dzieci do czytania książek w języku polskim oraz angielskim. Ponadto pragnęliśmy uwrażliwić uczniów na wartości takie jak bezinteresowność, skromność i docenianie tego, co się posiada.

Organizatorki spotkania – p. Anna Gołębiowska i p. Paulina Puto - zaprosiły na nie niezwykłą osobę. Anna Łyczewska jest rodowitą lublinianką. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. Karola Lipińskiego I Stopnia, III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej oraz polonistykę na UMCS. Była wieloletnim nauczycielem języka polskiego i animatorką kultury, ale przede wszystkim całym sercem jest poetką. Wydała siedem tomików poezji.

Publiczność stanowili uczniowie kl. 1c pod opieka p. Grażyny Młodzikowskiej-Suryś i klasy 2c, której wychowawczynią jest p. Kinga Podstawka.

Książką wybraną specjalnie na tę okazję była baśń Braci Grimm pt. „O rybaku i złotej rybce”. Najpierw fragment tekstu w języku polskim czytał nasz gość honorowy, potem ten sam fragment odczytywany był w języku angielskim przez naszych lektorów. W tej roli fantastycznie odnaleźli się uczniowie klasy 6c Matylda Standzikowska i Maksymilian Krukowski oraz klasy 8d: Zuzanna Dudzińska i Karol Deptuś.

Podczas lektury baśni były krótkie przerwy. Na jednej z nich uczniowie poznali angielskie słówka związane z lekturą. Na kolejnej, uczniowie wykonywali łódkę dla rybaka, a na dwóch następnych- wszyscy śpiewali angielskie piosenki związane z łowieniem ryb. Razem z uczniami piosenkę pokazywali prowadzący, zaproszony gość i nauczyciele naszej szkoły. Jako podsumowanie happeningu uczniowie wypowiadali się na temat tego, czego uczy nas baśń „O rybaku i złotej rybce” Braci Grimm. Trzeba przyznać, że mieli bardzo mądre przemyślenia. Na koniec angielskie słówka, które pojawiły się na tym spotkaniu, zostały utrwalone.

Na zakończenie happeningu głos zabrała pani dyrektor Teresa Hamryszczak, która podziękowała pani Annie Łyczewskiej za zabranie uczniów klas młodszych w niesamowity świat słowa czytanego. Podziękowania skierowała również do lektorów, zgromadzonej publiczności oraz organizatorów tej inicjatywy.

Kolejne spotkania w ramach happeningu czytelniczego „Czytanie jest cool” odbędą się w przyszłym roku szkolnym. Do zobaczenia. You can`t miss it!

Zapraszamy do galerii

Piotr Dobrowolski
Kategoria:

 spotkanie w turcji w ramach projektu my school is cool 40 20230102 1898565928

Już po raz kolejny uczniowie z naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w międzynarodowym spotkaniu
w ramach projektu „My school is cool” programu Erasmus+ w Turcji w mieście Darica  w dniach 28.11. 2022 -  2.12.2022 r.  W spotkaniu uczestniczyły 3 uczennice z klas 8: Agata, Lena i Łucja wraz z panią wicedyrektor Dorotą Wereską oraz panią Anną Gołębiowską. Ponadto byli uczniowie oraz nauczyciele
z Bułgarii, Łotwy i Rumunii.

Piotr Dobrowolski
Kategoria:

spotkanie na otwie w ramach projektu my school is cool 19 20221014 1664726395          

  Od ponad dwóch lat Szkoła Podstawowa nr 38 w Lublinie uczestniczy w projekcie ‘My school is cool’ programu Erasmus+. W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie szkół podstawowych z Polski, Łotwy, Turcji, Rumunii i Bułgarii podejmują różnorodne działania mające na celu wzajemną integrację, poznanie innych szkół w Europie, ich systemów edukacji, sposobów nauczania oraz poznają różnorodne zagadnienia głównie z przedmiotów ścisłych. Podczas pandemii uczniowie mogli spotykać się jedynie online, teraz jest możliwość spotkania w poszczególnych szkołach. Na przełomie maja i czerwca tego roku nasi uczniowie gościli u siebie Łotyszy, Turków, Rumunów i Bułgarów. W tym roku szkolnym to oni będą odwiedzali swoich kolegów w innych krajach.

Piotr Dobrowolski
Kategoria:

 wizyta zagranicznych goci 5 20220623 1518539821

W dniach 30.05 –3.06.2022 r. mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole partnerów
z projektu „My school is cool” w ramach programu Erasmus+. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Educational games – that makes sense”.  Przyjechało do nas 15 uczniów i 10 nauczycieli z 4 krajów: Bułgarii, Łotwy, Rumunii i Turcji.

Uczniowie uczestniczący w programie Erazmus+ po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć się na żywo i wspólnie spędzić czas. Przez cały tydzień mieli możliwość doskonalenia języka angielskiego i wykorzystania swoich umiejętności logicznego myślenia
w celu wykonania różnorodnych zadań integracyjno – edukacyjnych. W tym czasie nauczyciele pracowali nad projektem i poznawali systemy edukacyjne w poszczególnych krajach.

Ponadto uczniowie uczyli się podstawowych zwrotów w językach narodowych swoich rówieśników, poznawali historię i ciekawostki o krajach partnerskich, a także
z zaciekawieniem dowiadywali się o ich zwyczajach i tradycjach. Wizyta naszych zagranicznych przyjaciół była też wspaniałą okazją do pokazania im naszej szkoły i piękna Lublina. Dla uczestników projektu zostały przygotowane podchody szkolne i wycieczka
po Starym Mieście oraz wizyta w Muzeum Wsi Lubelskiej.

Nie wolno też zapominać o tym, że uczniowie uczestniczyli w warsztatach w Domu Słów, pokazach fizycznych na UMCS, pokazach chemicznych w naszej szkole,
w Matematycznym Parku Tematycznym przygotowanym przez naszych nauczycieli. Nasi partnerzy poznali też Kazimierz Dolny, którym byli zachwyceni.

Zarówno dzieci, jak i ich opiekunowie byli bardzo zadowoleni z wizyty w naszym kraju, regionie i szkole. Wiele osób zaprzyjaźniło się ze sobą i zamierza regularnie budować tę relację. Świetną okazją do tego będzie kolejne spotkanie w ramach programu, które odbędzie się tym razem na Łotwie.

To pierwsze w ramach projektu międzynarodowe spotkanie uświadomiło wielu uczniom, jak ważna jest znajomość języka angielskiego i jak bardzo ułatwia kontakty towarzyskie wśród osób z różnych krajów. Mamy nadzieję, że zachęci to uczestników projektu, ale też innych uczniów naszej szkoły do intensywnej nauki tego przedmiotu.

Zapraszamy do galerii

Marcin Stec
Kategoria:

13 października 2021 roku czworo uczniów: Mateusz Aurzecki, Nikodem Filipiak, Nikola Kocot i Stanisław Zieliński, biorących udział w projekcie "My school is cool", uczestniczyło w międzynarodowych warsztatach online "Knowing me, knowing you".  Podczas spotkania mogli porozmawiać z  rówieśnikami z Bułgarii, Łotwy, Rumunii i Turcji. Poznali zainteresowania koleżanek i kolegów z zagranicy, wymienili  informacje o szkołach i ciekawostki na temat swoich krajów. Uczniowie mieli też możliwość komunikowania się w języku angielskim, a więc  praktycznego zastosowania wiedzy i umiejętności zdobytych w szkole. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Wszyscy z radością wzięli udział w tym wydarzeniu i z niecierpliwością czekają na kolejne aktywności realizowane w ramach projektu.

Marcin Stec
Kategoria:

6 i 7 września 2021r. w ramach projektu ,,My school is cool" uczniowie klas 7c,7d i 7e wzięli udział w warsztatach integracyjnych w Motyczu Leśnym zorganizowanych przez Szkołę Dobrego Wychowania Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo.
Klasy 7c i 7d uczestniczyły w zajęciach pt. ,,Matematyczny Escape Room", natomiast klasa 7e w warsztatach pt. ,,Szkoła Przedsiębiorczości". Matematyczny Escape Room to pomieszczenie, z którego można się wydostać tylko po rozwiązaniu serii zagadek matematycznych. Uczniowie mieli więc możliwość wykorzystać umiejętności matematyczne w ciekawy sposób. Uczestnicy warsztatów ,,Szkoła Przedsiębiorczości" poznali proces organizacji i tworzenia firmy oraz specyfiki jej funkcjonowania. Musieli obliczać zyski i straty oraz przywidywać działania sprzyjające rozwojowi przedsiębiorstwa.
Wspólne zajęcia dostarczyły wszystkim uczniom nie tylko dobrej zabawy, ale były okazją do twórczej współpracy.

Zapraszamy do galerii>>

Piotr Dobrowolski
Kategoria:

Jednym z zadań, z jakim zmierzyli się uczniowie z krajów partnerskich, było przeprowadzenie doświadczeń naukowych wykorzystujących składniki, które znajdują się w każdym domu oraz nakręcenie krótkich filmików podczas wykonywania tych eksperymentów.

Każdy kraj opracował inny temat:

Łotwa – eksperymenty związane z wodą,

Turcja – eksperymenty z powietrzem i składnikami powietrza,

Bułgaria – eksperymenty z substancjami i zmianami stanów skupienia,

Rumunia – eksperymenty z produktami żywieniowymi,

Polska – eksperymenty z kwasami.

Niestety, nie wszystkim szkołom udało się podjąć to wyzwanie.

Prezentujemy rezultaty działań uczniów z poszczególnych krajów, które zrealizowały to zadanie.

Piotr Dobrowolski
Kategoria:

2

W maju 2021 roku uczniowie naszej szkoły własnoręcznie przygotowali, a następnie przesłali swoim koleżankom i kolegom z Turcji kartki z okazji święta Ramadan Bayram, które kończy muzułmański święty miesiąc postu - ramadan.

1

3

Ecrin Tasciran

Elvin Metin

Polathan Aksakalli

Marcin Stec
Kategoria:

Dzięki współczesnym technologiom mogliśmy zrealizować jeden z punktów naszego projektu, którym była prezentacja szkół partnerskich. Otrzymaliśmy niezwykłe filmiki, które przedstawiają miejsca nauki naszych zagranicznych przyjaciół. Zachęcamy do ich obejrzenia.