Piotr Dobrowolski
Kategoria:

 praca konkursowa

            7 grudnia 2022r. w Młodzieżowym Domu Kultury "Pod Akacją" w Lublinie odbyło się podsumowanie XXXI Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego i Literackiego "Moje Boże Narodzenie" pod Honorowym Patronatem  Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka i Lubelskiego Kuratora Oświaty Teresy Misiuk.

 Wyróżnienie w tym konkursie zdobyła nasza uczennica   

MILANA SEWERIN z kl. VIIIa

Na wystawę pokonkursową zakwalifikowano prace:

AGATY KOWALSKIEJ   z kl.  IVc,

KAJI SAMORAŃSKIEJ  z kl. Vb,

ROZALII ZAJKOWSKIEJ  z kl. Via,

IGI BURY z kl. VIIc (opiekun s. Dorota Podsiad)

Prace zostały wykonane pod kierunkiem Małgorzaty Piaseckiej-Kozdęby.

Piotr Dobrowolski
Kategoria:

GALERIA PLASTYCZNA

2021/2022

 

Martwe natury, pejzaże, portrety, drzewa, ptaki, kwiaty, zwierzęta, miasta przyszłości, bajkowe miasta, abstrakcje, „bazgroły”, kopie znanych obrazów, kompozycje inspirowane sztuką nowoczesną, prace wykonane różnymi technikami plastycznymi - to tylko niektóre przykłady pracy naszych uczniów na lekcjach plastyki w roku szkolnym 2021/2022. Zapraszam do obejrzenia ich twórczych „zmagań” w przedstawionej GALERII.

 

Małgorzata Piasecka-Kozdęba

nauczycielka plastyki

Piotr Dobrowolski
Kategoria:

portret w mikoaja 1 20211205 1088380009

W ramach konkursu literacko – muzyczno - plastycznego “Świąteczne inspiracje”, uczniowie wykonali portrety św. Mikołaja pod kierunkiem p. Małgorzaty Piaseckej-Kozdęby. Konkurs miał na celu uświadomienie, skąd wzięła się “mikołajkowa” tradycja? Czy dziś wiemy, kim był święty Mikołaj? Od wczesnego dzieciństwa darzmy go wielką sympatią, bo przecież przynosi nam prezenty. Nigdy nie był w Rovaniemi, nie widział reniferów i nie reklamował Coca-Coli. Święty Mikołaj to nie wytwór specjalistów od reklamy, ale święty Kościoła katolickiego i przykład dla nas wszystkich. Kim był prawdziwy biskup Miry?

Najstarsze przekazy o nim pochodzą z VI wieku. Według średniowiecznej hagiografii żył na przełomie III i IV wieku, był biskupem Miry w Licji. Wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Mikołaj był jedynakiem i odziedziczył po rodzicach znaczny majątek. Postanowił pomóc potrzebującym i rozdawał swoje dobra, nie tylko dzieciom. Podań i historii o świętym Mikołaju jest dużo. Ujmował się on za więźniami, potrzebującymi, chorymi dziećmi i ubogimi rodzinami.

Zmarł 6 grudnia w połowie IV wieku. Na pamiątkę tego dnia obecnie obchodzone są “mikołajki”, praktyka obdarowywania się podarunkami.

Biskup Miry nie nosił czapki z pomponem i nie chodził z workiem pełnym prezentów. Na obrazach i ikonach jest przedstawiany jako szczupły człowiek odziany w czerwoną szatę biskupią, z mitrą na głowie, pastorałem w jednej i księgą w drugiej dłoni.

Na konkurs o św. Mikołaju, biskupie Miry wpłynęło ponad 40 prac. Pokonkursową wystawę będzie można obejrzeć od 7 grudnia na korytarzu II p.

W galerii, na stronie szkoły prezentujemy prace nagrodzone i wyróżnione.

Laureaci konkursu:

1 nagroda - Roksana Pietrasiuk (Vd)

2 nagroda - Kinga Zinczuk (VIb), Julia Matyjasek (VIa), Weronika Werens (Vc)

3 nagroda - Jadwiga Cyran (VIb), Iga Bury (VIc), Aleksandra Czyżyk (VIb)

Zapraszamy do galerii

Małgorzata Piasecka - Kozdęba

 

 

 

 

Piotr Dobrowolski
Kategoria:

 dzie yczliwoci 4 20211123 2010874820

Obchodzony w naszej szkole Tydzień Życzliwości zaowocował także działaniami plastycznymi. Na lekcjach plastyki uczniowie klas IV - VI zaprojektowali mini plakaty związane z Dniem Życzliwości. Zadanie z pozoru łatwe, okazało się dość dużym wyzwaniem, bo jak za pomocą prostych środków plastycznych pokazać ŻYCZLIWOŚĆ? Czy uczniowie poradzili sobie z tym tematem? Na to pytanie odpowiada prezentacja plakatów, wybranych spośród wielu prac plastycznych. Zapraszam do obejrzenia wystawy.

Zapraszamy do galerii

Małgorzata Piasecka - Kozdęba

Piotr Dobrowolski
Kategoria:
Przed Państwem prezentacja prac uczniów naszej szkoły.
Prace wykonane pod kierunkiem nauczycielki plastyki - Małgorzaty Piaseckiej-Kozdęby.
Wiele różnych tematów i technik rozwijających różne umiejętności plastyczne. Można zobaczyć malarskie pejzaże i  abstrakcje, rysunki zwierząt (kl.VI), karykatury (kl.V), martwe natury i inne ćwiczenia rysunkowe. Ciekawe formy przestrzenne (kl.V), projekty graficzne (napisy), prace  inspirowane sztuką pop-artu i op-artu oraz artystycznie przetwarzane przedmioty codziennego użytku (kl.VII). Wystawa pokazuje całe spektrum działań na lekcjach plastyki i zajęciach koła plastycznego, których efektem jest rozwój wyobraźni i wrażliwości naszych uczniów w sferze plastycznej.
 
Piotr Dobrowolski
Kategoria:

fotokolae 4 20210528 1023563757

Jak stworzyć z realnych elementów nierealną rzeczywistość? Na to pytanie odpowiadają uczniowie klas VII w swoich pracach – fotokolażach, fotomontażach - technikach polegających na wycinaniu motywów ze zdjęć i łączeniu w inną całość, za pomocą programów czy aplikacji graficznych lub nożyczek i kleju.  Po zapoznaniu się z nowatorskim kierunkiem w sztuce XX wieku, surrealizmem, uczniowie wykonali wspaniałe, pełne fantazji prace, wykraczające poza znany nam świat. Efekty zachwycają pomysłowością, a przede wszystkim nieskrępowaną wyobraźnią, którą wyzwoliła poznana twórczość artystów XX wieku. Wystawa tych prac uświadamia, że przedmiot plastyka to nie tylko „ładne” rysunki…

 Na inne prezentacje twórczości naszych uczniów zapraszam do zakładki PLASTYKA

Zapraszam do galerii

Małgorzata Piasecka - Kozdęba

Piotr Dobrowolski
Kategoria:

fotografia artystyczna 79 20210528 1489482378 

Fotografia artystyczna czyli rzeczywistość ujęta subiektywnie. 

Chciałabym zaprezentować wystawę fotografii uczniów klas VII, którzy na lekcjach plastyki poznawali tajniki „wiedzy” o tej dziedzinie twórczości. Uświadomili sobie jak ważną rolę odgrywa kadr, światło czy kompozycja, jak można prosty motyw przedstawić niebanalnie, jak zrobić zdjęcie otaczającego świata w sposób  odkrywczy, ciekawy, piękny...w pryzmacie ich wyobraźni i odczuć, czyli wykonać fotografię artystyczną.

Zapraszam do galerii

                     Małgorzata Piasecka - Kozdęba

Piotr Dobrowolski
Kategoria:

ywe obrazy czyli plastyka inaczej 2 20210218 1218853916

            Czy możliwy jest „żywy obraz”? Ależ tak! Przekonali się o tym uczniowie klasy VII b,a,f oraz VId. Tym razem… nie malowali, nie rysowali, tylko, inspirując się dziełami znanych mistrzów malarstwa „kopiowali” je na żywo. Odtwarzali obrazy będąc najczęściej ich uczestnikami. Przygotowali stroje, rekwizyty, czasami scenografię, upozowali siebie (lub inne osoby) tak, by przypominać malarski oryginał. Wykonane zdjęcia świadczą o pomysłowości uczniów, często poczuciu humoru  i zaangażowaniu w ten niecodzienny projekt plastyczny, którego inicjatorem była nauczycielka plastyki Małgorzata Piasecka-Kozdęba.

Zapraszamy do galerii

Piotr Dobrowolski
Kategoria:

tworczo leny bryowskiej 21 20210121 1177345521

Miło mi zaprezentować prace Lenki Bryłowskiej z kl.VI b.

Jako nauczycielka plastyki, nie mogłam przejść obojętnie wobec takiego talentu. Zachęciłam więc Lenkę do intensywnej pracy, której wynikiem są te piękne i ciekawe realizacje plastyczne (niektóre wykonywane były na lekcjach).

Lenka od 4 klasy, udoskonalając swój warsztat plastyczny na lekcjach plastyki, umiejętnie wykorzystywała to w swojej twórczości. Prace zachwycają realistycznym, prawie studyjnym ujęciem rzeczywistości. Lenka maluje, rysuje i próbuje swoich sił w komputerowych technikach graficznych.

Mam nadzieję, że swoim talentem zachwyci oglądających tę wirtualną wystawę. Bardzo się cieszę, że mogę pracować z tak uzdolnioną młodą artystką.

Małgorzata Piasecka-Kozdęba

Zapraszamy do galerii

Radosław Suski
Kategoria:
galeria plastyczna czyli podsumowanie pracy zdalnej z plastyki 82 20200625 1275238201
Zapraszam do obejrzenia galerii, która prezentuje prace plastyczne naszych uczniów, wykonane samodzielnie, jednakże podporządkowane określonym zadaniom plastycznym.
Uczniowie z chęcią i zaangażowaniem podejmowali, czasami bardzo trudne treści i działania plastyczne. Świadczą o tym prezentowane prace.
Klasy IV tworzyły malarskie interpretacje kwitnących drzew i łąk, wymyślały fantastyczne zwierzęta stosując różne poznane techniki, tworzyły podmorskie krainy oraz portrety w technice kolażu.
Klasy V, poznając poszczególne epoki i style wykonywały rysunki lubelskich zabytkowych budowli, ponadto interpretowały dzieła znanych pejzażystów polskich.
Klasy VI poznawały tajniki rzeźby, grafiki i architektury projektując małe formy rzeźbiarskie, logo szkoły, monogramy oraz miasta przyszłości.
Uczniowie klas VII, poznając sztukę nowoczesną „bawili się” pop - artem, wymyślali happeningi, tworzyli ciekawe abstrakcje, które były sprawdzianem ich umiejętności plastycznych i wiedzy o środkach artystycznego przekazu. Ponadto ćwiczyli stosowanie waloru i światłocienia w tzw. rysunku 3D oraz w martwej naturze.
Prezentowane prace to tylko część twórczości naszych uczniów. Są dowodem na to, że plastyka jest ważnym elementem w rozwoju aktywności twórczej dziecka.
Bardzo dziękuję moim uczniom, że mogłam utworzyć tę galerię. Dziękuję, że przez trzy miesiące Waszej aktywności dawaliście mi radość i poczucie spełnienia.
Małgorzata Piasecka - Kozdęba
Małgorzata Piasecka-Kozdęba
Kategoria:

GALERIA PLASTYCZNA 2018/2019

Zapraszamy  do obejrzenia prac plastycznych uczniów klas IV- VII

wykonanych pod kierunkiem p. Małgorzaty Piaseckiej-Kozdęby

Uczniowie na lekcjach plastyki ćwiczyli różne umiejętności plastyczne, zdobywali wiedzę ogólną z zakresu środków wyrazu i historii sztuki. W klasach VII pod wpływem sztuki nowoczesnej, powstawały np. kompozycje abstrakcyjne, kubistyczne martwy natury, asamblaże , dzieła pop-artu. Klasy VI poznawały sztukę ludową, wykazywały się umiejętnością tworzenia rysunku walorowego i światłocieniowego, poznawały tajniki rzeźby, fotografii i architektury oraz projektowania graficznego czego wynikiem były ciekawe fotokolaże oraz kompozycje architektoniczne i projekty monogramów. Klasa V poznawała m.in. zagadnienia kompozycyjne, faktury w rysunku. Klasy IV „zmagały” się z kreskami i liniami w rysunku, plamą barwną w malarstwie, kontrastem barwnym.

Prezentowane prace to tylko część realizacji plastycznych ukazujących duży potencjał twórczy naszych młodych artystów.

1

Zapraszamy do galerii szkolnej

 

 

 

P&R#Admins
Kategoria:

Wojciech Staniszewski z kl. IVc 

otrzymał wyróżnienie w 4 Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym ZABIERZ MNIE TAM WYOBRAŹNIĄ 2017 „Portret w kolorze uśmiechu” zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury w Głownie. Swoją pracę wykonał na lekcjach plastyki pod kierunkiem p. Małgorzaty Piaseckiej-Kozdęby.

Na konkurs zostały wysłane także prace Wiktora Szymańskiego z kl. IVc,  Katarzyny Zdeb z kl. IVb i Anny Zdeb z kl.IVb i Joanny Włodarczyk z kl. VIa.

1 praca wyróżniona           2    4    5    3 

 

P&R#Admins
Kategoria:

 

MILENA RUDNY z kl.Vb 

zajęła I miejsce w IX edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego

pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty i Marszałka Województwa Lubelskiego WSPÓLNIE MÓWIMY NIE PRZEMOCY „Związani z Lublinem”. Celem konkursu było przypomnienie sylwetek znanych, wybitnych osób związanych Lublinem oraz uświadomienie znaczenia pozytywnych wzorców jakie wniosły w dzieje naszego miasta, jego kulturę i w świadomość mieszkańców. Milena zaprezentowała w formie rysunku postać Henryka Wieniawskiego, na tle kamienicy przy Rynku na Starym Mieście, w której się urodził. Praca została wykonana pod kierunkiem nauczycielki plastyki – Małgorzaty Piaseckej–Kozdęby.


nagrodzona praca

P&R#Admins
Kategoria:

 

KATARZYNA ZDEB z kl. IVb. 

otrzymała nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym 2016 „Spójrz okiem artysty – Pablo Picasso“ zorganizowanym przez MDK „Śródmieście“ we Wrocławiu. Swoją pracę pt. „Portrety”, inspirowaną twórczością Pabla Picassa. Kasia wykonała na zajęciach koła plastycznego pod kierunkiem p. Małgorzaty Piaseckiej – Kozdęby. 

Na konkurs zostały wysłane jeszcze prace Ani Zdeb z kl.IVb i Joanny Włodarczyk z kl.IVa

praca nagrodzona                praca wyslana        praca wysłana

                                                                                                                       

 

 

 

 

 

P&R#Admins
Kategoria:

GRATULACJE DLA LAUREATÓW KONKURSÓW PLASTYCZNYCH

Uczniowie szkół  lubelskich, którzy zostali laureatami międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów artystycznych odebrali 22 czerwca 2016r. gratulacje od władz miasta i pamiątkowe dyplomy. Wręczenie nagród odbyło się w Zespole Szkół nr 5 przy ul. Elsnera w Lublinie.

Nagrody otrzymały uczennice naszej szkoły:

Alicja Pawelec z kl. VIb – laureatka Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Vincent van Gogh – z pędzlem wśród gwiazd” (nauczyciel – Małgorzata Piasecka-Kozdęba)

Gabriela Pyda z kl.Vb – laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Podwórko – sportowe podwórko” (nauczyciel – Małgorzata Piasecka-Kozdęba)

Obie uczennice otrzymały także stypendia artystyczne.

Małgorzata Goc z kl. IVd - laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Niebo w kolorze” (MDK Lublin)