Piotr Dobrowolski

czowiek i jego pasje spotkanie z pani ann mikoajko rozwak 5 20230310 1288745391

W dniu 13.02.2023r. w świetlicy szkolnej w ramach cyklu „Człowiek i jego pasja”  odbyło się spotkanie z Prezes Ligi Ochrony Przyrody w Lublinie – panią Anną  Mikołajko - Rozwałką.Nasz Gość poprowadził zajęcia pt. „Dokarmiamy zwierzęta zimą”. Spotkanie rozpoczęło się zabawą, podczas której jedna z uczennic  odegrała rolę pani leśnik. Zadaniem dzieci było odgadnięcie  za pomocą dotyku nazw przysmaków zwierząt głodujących  zimą takich jak np. marchewka, burak, siano, ziarna, które znajdowały się w worku. Członkowie  Klubu przyjaciół Neli przygotowali niespodziankę dla gościa i wszystkich uczestników spotkania. Uczniowie odegrali inscenizację pt. „ Pamiętamy o zwierzętach”. Pani Ania  podczas prowadzonych zajęć zachęcała dzieci do aktywności poprzez stawianie licznych pytań. Na podstawie wyświetlonej prezentacji  zapoznała uczniów z informacjami związanymi z zasadami dokarmiania zwierząt w lesie i poza nim oraz ciekawostkami przyrodniczymi. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. o ptakach , które odlatują, przylatują i zostają w Polsce przez cały rok i błędach jakich nie należy popełniać przy ich dokarmianiu. Gość opowiedział także o zwierzętach aktywnych zimą i tych, które zapadają w sen zimowy, o ekologicznym święcie- Dniu Dokarmiania Zwierzyny Leśnej przypadającym na 11 lutego , o przygotowaniu przez leśników paśników, buchtowisk  i lizawek dla zwierząt. Pani prezes otrzymała od dyrekcji szkoły dyplom z podziękowaniami, a od dzieci obrazek  wykonany przez uczniów świetlicy. Najbardziej aktywni uczestnicy podczas spotkania zostali nagrodzeni książkami o  tematyce przyrodniczej.  Wizyta pani Ani była okazją do poznania przez uczniów największej pasji naszego gościa, jaką jest miłość do przyrody i radość dzielenia się z innymi bogatą wiedzą przyrodniczą.

Zapraszamy do galerii

Piotr Dobrowolski

czowiek i jego pasje pani regina dudzicz radiolog 1 20220601 2047173610

Dnia 23.05.2022 r. w ramach cyklu „Człowiek i jego pasje", gościliśmy w naszej świetlicy panią Reginę Dudzicz, lekarza radiologa. Uczniowie zostali zapoznani z różnymi specjalizacjami lekarskimi, poznali również narzędzia charakterystyczne dla tych specjalności pani doktor szczególnie dużo uwagi poświęciła pracy radiologa. Opowiedziała o urządzeniach, które są potrzebne do wykonywania badań. Prezentowała zdjęcia zdrowych i chorych organów i kości. Uczniowie starali się wyszukiwać różnice pomiędzy poszczególnymi zdjęciami, zadawali pytania dotyczące zarówno pracy lekarza radiologa, jak i tajemnic ludzkiego ciała. Na zakończenie spotkania pani dyrektor Teresa Hamryszczak wręczyła pani doktor pamiątkowy dyplom, a uczniowie upominek w postaci samodzielnie wykonanych kwiatów. Dzieci przygotowały też dekorację związaną z tematyką spotkania. Tego dnia pani Regina Dudzicz spotkała się również z uczniami klasy III c, zapoznając ich ze specyfiką swojej pracy.

Zapraszamy do galerii

Piotr Dobrowolski

 W ramach cyklu ,,Człowiek i jego pasja" w dniu 16 pażdziernika 2020 r. odwiedziła naszą świetlicę pani Agnieszka Kołczewską. Nasz gość zawodowo gra na bębnach: congach, djembe, instrumentach perkusyjnych. Pani Agnieszka jest związana z różnymi zespołami muzycznymi m. in. Orkiestrą Świętego Mikołaja, Młodych Djembe, Bajmem (gościnnie), czy z Teatrem Andersena w Lublinie, jest również animatorem i menedżerem kultury. 

 Gość opowiadał nam o swojej wielkiej pasji, występach na różnych scenach świata, współpracy ze znanymi muzykami, zaprezentował również kilkanaście instrumentów i opowiadał historię ich powstania. 
 Dzieci mogły zagrać na różnych bębnach z którymi na co dzień nie mają styczności. Na zakończenie wykonały afrykański utwór zaaranżowany przez gościa. Spotkanie bardzo się podobało, w podziękowaniu uczniowie wręczyli własnoręcznie zrobione obrazki.

Radosław Suski

adrian dang xuan w ramach cyklu czowiek i jego pasja 7 20200303 1279870286

W dniu 18 lutego 2020 r. gościliśmy w naszej świetlicy Adriana Dang Xuan w ramach cyklu ,,Człowiek i jego pasja”. Gość opowiadał nam o pasji śpiewania, podróżowania, występach w filmach i reklamach. Wytłumaczył znaczenie swojego nazwiska. Opowiadał o swoich szkolnych doświadczeniach, zachęcał uczniów do szanowania każdego niezależnie od koloru skóry, pochodzenia czy wiary.

A co Adrian sądzi o spotkaniu u nas?

"Dzisiaj miałem przyjemność uczestniczyć jako gość w cyklicznym spotkaniu dla dzieci "Człowiek i jego pasje" ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Lublinie. Podzieliłem się niestety częścią wybranych moich pasji i zainteresowań, ponieważ zwyczajnie zabrakło czasu, ale za to dzieciaki.. cudowne, masa konkretnych i mądrych pytań. Najbardziej pytanym tematem był program Śpiewajmy razem. All Together Now ??

Bardzo dziękuję Ewa Rycerz oraz całemu gronu pedagogicznemu z dyrekcją na czele za zaproszenie i tak miłe przyjęcie!! ?

Swoją karykaturę powieszę w specjalnym miejscu ?❤️"

Zapraszamy do galerii

Radosław Suski
spotkanie z podronikiem oman i zjednoczone emiraty arabskie 1 20200110 1014739257
W przedświątecznym tygodniu grudnia uczniowie naszej szkoły mieli możliwość poznania przyrody, kultury, tradycji państw Bliskiego Wschodu – Omanu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. 
Odwiedził nas podróżnik pan Dariusz Rochecki, który opowiadał o tych dwóch krajach. Spotkanie wzbogacone było prezentacją ze zdjęciami wykonanymi w czasie jego podróży.
W ciągu ostatnich 60 - lat oba kraje przeszły olbrzymie przemiany gospodarcze i społeczne dzięki złożom ropy naftowej. Jednak niemal w każdym  aspekcie życia widoczne jest w nich przywiązanie do tradycji i religii.
Uczniowie wysłuchali opowieści o piaszczystych terenach Omanu, przystosowaniu wielbłądów do życia na nich oraz o targach wielbłądów. Na prezentowanych slajdach widzieli plaże, na której żółwie zielone składają swoje jaja. Usłyszeli o niepowtarzalnych  obiektach wybudowanych na tych terenach takich jak: sztuczne wyspy widoczne z kosmosu (np. Wyspa Palma), najwyższy budynek świata -Burj Khalifa (125 pięter) oraz stok narciarski na środku pustyni.  Tu cena nie gra roli. 
Ze zdziwieniem słuchali o szpitalu dla sokołów w Abu Dhabi, w którym są one poddawane różnym zabiegom upiększającym opłacanym przez szejków. 
Wysłuchali opowieści o tym: jak żyją  mieszkańcy tych krajów, czy muszą pracować, skąd mają środki do życia, kto u nich pracuje i za jakie stawki ? 
Na koniec przybliżone zostały możliwość zakupów w Dubaju. W ofercie... suknia cała za złota. To robi wrażenie, tym bardziej, że można kupić nawet kilka sztuk. 
W trakcie spotkania przedstawione zostały także rekwizyty przywiezione z Bliskiego Wschodu m.in. tradycyjne stroje. Uczniowie mogli zadawać także pytania.
Spotkanie to przybliżyło wszystkim ten zupełnie odmienny od naszego region świata.
Radosław Suski
IMG 20191216 100712
16 grudnia 2019 r. w ramach cyklu "Człowiek i jego pasje" odbyły się "Warsztaty o Empatii" z Panią Karoliną Chomik pedagogiem i trenerem programu "Empatyczna rodzina", "Szkoły dla Rodziców i Wychowawców", "Porozumienia bez Przemocy", autorki strony "Blisko siebie"oraz spotkań i warsztatów poświęconych edukacji.
IMG 20191216 090717
IMG 20191216 092953
Radosław Suski

lekcja z fotografem 1 20191112 1663343311

29 października 2019 gościliśmy w klasie p. Malec, mamę naszego kolegi Tymona, która jest fotografem. Z zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści o początkach fotografii. Oglądaliśmy różne fotografie i stare aparaty fotograficzne. Na zakończenie mieliśmy zajęcia praktyczne, na których robiliśmy kalotypie z liści. To były bardzo ciekawe zajęcia.

Zapraszamy do galerii

Piotr Dobrowolski

spotkanie z pani iwon matyjasek 4 20191025 2014018344

04.10.2019 r. w świetlicy szkolnej w ramach cyklu ,,Człowiek i jego pasje” odbyło się spotkanie z Panią Iwoną Matyjasek, miłośniczką zielarstwa i ziołolecznictwa, autorką bloga "Wkręcona w zioła" (http://www.wkreconawziola.pl).Uczniowie wzięli udział również w warsztatach tematycznych. Uczyli się rozpoznawać, nazywać i stosować zioła występujące w okolicy. Wykonali różne doświadczenia oraz mogli sprawdzić ich właściwości kosmetyczne.

Zapraszamy do galerii

Radosław Suski
IMG 20190404 091030
04.04.2019 r. w ramach cyklu "Człowiek i jego pasje" w szkolnej świetlicy odbyło się spotkanie z panem Kamilem Piwowarczykiem założycielem Ośrodka Rehabilitacji Bocianów oraz fundacji "Szansa dla bociana". Pan Kamil stworzył prawdziwy azyl niosący pomoc dla chorych, rannych ptaków, zapewniając im leczenie, opiekę i odpowiednie warunki do tego, aby ptaki mogły odzyskać zdrowie i sprawność.
Na żywo można obserwować bociany dzięki kamerze zainstalowanej w ośrodku: 
A poczytać o "bocianich ciekawostkach" na stronie ośrodka, którą prowadzi Pan Kamil.
IMG 20190404 090900
Radosław Suski
warsztaty onglerki przeprowadzone przez czonkow klubu onglerskiego ddk wglin 1 20200419 2054421349
27 marca 2019 r. w ramach cyklu "Człowiek i jego pasje" odbyły się warsztaty żonglerki przeprowadzone w szkolnej sali gimnastycznej. Poprzedziły je pokazy poprowadzone przez członków Klubu Żonglerskiego DDK "Węglin", które wywołały falę braw i zachwytów. Następnie starania w sztuce kręcenia talerzem, żonglowania chustami, piłeczkami, diabolo a nawet maczugami podjęli duzi i mali. Serdeczne podziękowania za ten wytężony czas nauki i przekazywania wszelkich indywidualnych wskazówek z uśmiechem na ustach kierujemy w stronę naszych gości życząc im samych sukcesów i dalszego zarażania swoją pozytywną pasją.
Radosław Suski

IMG 20181205 095144 HDR

W ramach cyklu Człowiek i jego pasje w dniu 05.12.2018 r. odbyło się spotkanie z panią Moniką Piskorowską, która była wolontariuszką w Etiopii. Pani Monika przygotowała prezentację, rekwizyty i w barwny sposób podzieliła się swoim doświadczeniem ze wszystkimi zgromadzonymi osobami.

IMG 20181205 092631

IMG 20181205 092612

Radosław Suski
IMG 20181114 103750
W dniu 14.11. 2018 r. w ramach cyklu "Człowiek i jego pasje" siostra Franciszka poprowadziła warsztaty plastyczne "Ciasto i plasto". Prace plastyczne z tych warsztatów zostały przekazane na kiermasz charytatywny.
Radosław Suski
jedziectwo moja pasja 2 20200419 1468978284
Pierwsze spotkanie w ramach cyklu "Człowiek i jego pasje" odbyło się 10.10.2018 r. w szkolnej świetlicy. Pani Karolina Mulak - Mistrzyni Polski Młodych Koni w skokach przez przeszkody Wrocław 2011, oraz jej mama pani Katarzyna Trybalska - Mulak opowiadały o pasji związanej z jeździectwem. Nasi goście wyłonili również zwycięzców  w świetlicowym konkursie "Konie, koniki" i dokonali uroczystego wręczenia nagród.