Elżbieta Skowronek

Tydzień Zdrowia Psychicznego 09.10 2023 – 15.10.2023

09.10. 2023 w poniedziałek rozpoczęliśmy „Tydzień Zrównoważonego Nastroju – Tydzień Zdrowia Psychicznego”. Tego dnia odbyły się zajęcia z panią psycholog A. Chrapowicką na temat sposobów radzenia sobie z trudnymi emocjami.

We wtorek odbył się cykl zajęć przygotowanych przez panią Dorotę Dąbrowską, Ewę Rycerz, Annę Bielecką i Annę Gozdalską – Kozak. Uczniowie wysłuchali utworu A. Galicy pt. ,,Bajka o czerwonej kredce". Wzięli udział w dyskusji na temat strachu, a podczas warsztatów plastycznych i muzycznych dzieci wykonały tematyczne prace i śpiewały piosenki ,,Kolorowe kredki" przy akompaniamencie gitar i keyboardu. 

Następnie pod opieką pana Darka Harasymiuka uczyły się, jak pozbyć się napięcia i stresu przy użyciu piłek. Zajęcia odbyły się w sali gimnastycznej.

W środę przed lekcjami podczas zajęć pt. „Mój sposób na relaks”  uczniowie pod opieką pani Elzbiety Kozak wykonywali prace plastyczne ilustrujące sposoby na relaks.

Pani Anna Gozdalska – Kozak przeprowadziła zajęcia „Jak właściwie odpoczywać od codziennych obowiązków”. Uczniowie zdobywali wiedzę na temat higienicznego stylu życia i jego wpływu na zdrowie psychiczne. 

W środę po południu pani Dorota Dąbrowska poprowadziła warsztaty dla uczniów z klasy 1b. Dzieci wysłuchały opowiadania z książki "Sposób na złość". Następnie dzieliły się swoimi przemyśleniami i doświadczeniem oraz za pomocą dramy przedstawiały scenki rodzajowe w parach. Na zakończenie wszyscy uczniowie zintegrowali się podczas wspólnej zabawy "Kto tak jak ja lubi". 

Pani Iwona Buzek przygotowała dla uczniów kolorowanki i poprowadziła zajęcia pt. „Emocje w kolorze”.

W czasie trwania warsztatów plastycznych z panią Wiktorią Nogalską uczniowie tworzyli prace plastyczne, których motywem były emocje. 

W czwartek podczas zajęć z panią Moniką Głogowską uczniowie wysłuchali tekstu z serii ,,Tymon i jego emocje". Następnie przeprowadzona została rozmowa na temat radzenia sobie z trudnymi emocjami. 

Pani Ewa Rycerz odczytała książkę pt. „Sposób na smutek” oraz wspólne z dziećmi poszukiwała najlepszych rozwiązań. 

Pani Elżbieta Skowronek przeprowadziła pogadankę na temat zdrowego stylu życia oraz  sposobów radzenia sobie ze stresem.

Podczas warsztatów z panią Iwoną Buzek uczniowie poznali zabawę "Wyturlaj sobie twarz". Uczyli się rozpoznawać i nazywać emocje oraz prezentować kroki tańca integracyjnego Le bastringlo. 

We czwartek po południu odbyły się warsztaty pt. ,,Ja i moje emocje”. Poprowadziła je pani Magdalena Giza - szkolny psycholog specjalny.

Pani Elżbieta Kozak przygotowała dla dzieci zajęcia pt. „Mój sposób na relaks”. Zapoznała uczniów z techniką relaksacyjną - test spaghetti. 

Pani Barbara Szkutnik poprowadziła rozmowę z dziećmi na temat zdrowego stylu życia.

Pani Dorota Dąbrowska przeczytała książkę pt. „Sposób na strach”, po której nastąpiła rozmowa kierowana na temat radzenia sobie ze strachem.

Pani Anna Gozdalska – Kozak poprowadziła zajęcia pt.,,W zdrowym ciele zdrowy duch". Uczniowie wypowiadali się na temat tego, jak rozumieją to powiedzenie, oraz rozmawiali, jak aktywność fizyczna pomaga nam dbać o zdrowie.

W piątek pani Elżbieta Kozak zapoznała uczniów z techniką „Metoda żabki” oraz poprowadziła wraz z panią Anną Słobodą zajęcia pt.” Radzimy sobie z trudnymi emocjami”.

Z panią Dorotą Dąbrowską uczniowie stworzyli „receptę na dobry humor” oraz rozmawiali na temat przyczyn hałasu, jego złego wpływu na zdrowie oraz metod zapobiegania hałasowi. 

Pani Panna Anna Gozdalska – Kozak poprowadziła zajęcia, zapoznając uczniów z treścią książki Hallee Adelman pt. ,,Sposób na zazdrość". Następnie odbyła się tematyczna pogadanka. Później uczniowie w ramach dbania o zdrowie psychiczne mieli możliwość wspólnej zabawy na dworze dzięki pięknej, jesiennej pogodzie.

Elżbieta Skowronek

W dniu 17.10.2023 uczniowie ze szkolnej świetlicy uczestniczyli w lekcji bibliotecznej w Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia nr 24 w Lublinie. Zajęcia pt. "Emocje i uczucia" prowadziła pani Gabriela Majewska. Uczniowie wysłuchali przygotowanych opowiadań. Dowiedzieli się, że uczucia i emocje, choć często jako pojęcia używane zamiennie, nie są tożsame. Dla utrwalenia zdobytych informacji wykonali tematyczną gazetkę z przygotowanych materiałów.

 

Zapraszamy do galerii

Elżbieta Skowronek

 W dniu 31.10.2023 roku przeprowadzona została pogadanka z dziećmi na temat wszystkich pór roku. Celem było pokazanie barw z jaką każda pora roku może się wiązać. Efektem rozmów była praca plastyczna z użyciem farb i zrobienie wystawy.  

W dniu 24.10.2023 korzystając jeszcze z pory roku jaką jest jesień przeprowadzona została pogadanka z dziećmi na temat zwierząt. Które zwierzęta zostają u nas w kraju ?. Jak przygotowują się do nadchodzącej zimy?. Efektem było zrobienie pracy plastycznej o jeżach . Powstały jeże z jesienną fantazją.

    

W dniu 16.10.2023 tematem przewodnim były skarby jesieni. Z czym wiąże się jesień? Jakie skarby można znaleźć o tej porze roku i jak je wykorzystać ? Powstały przepiękne prace plastyczne dzieci. 

      

W dniu 18.10.2023 z zebranych liści różnego koloru symbolizujące polską jesień ,dzieci wykonały ciekawą pracę twórczą. Efektem jest gazetka świetlicowa.

Elżbieta Skowronek

 15 września obchodziliśmy w naszej świetlicy Międzynarodowy Dzień Kropki. Dzieci poznały historię Vashti – dziewczynki przekonanej, że nie potrafi rysować. Jednak dzięki inspiracji i zachęcie, które otrzymała od swojej nauczycielki odkryła w sobie talent. Nasze dzieci, podobnie jak Vashti, zachęcone przez panie z radością poszukiwały kreatywnych pomysłów na prace plastyczne z wykorzystaniem włóczki, kordonka i kolorowych kropek. Słoneczniki , obrazki zkropek i przeplatanki można podziwiać na wystawie prac uczniów zamieszczonych na tablicach przed świetlicą.

Elżbieta Skowronek

pole kwiatow 3 20231025 1842847441

W październiku grupa uczniów przystąpiła do realizacji zadania z Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Zabawa sztuką”. Dzieci z klasy I b brały udział w warsztatach według założeń Herve Tulleta tworząc ,,Pole kwiatów”. Rozpoczynając pracę należało pamiętać o przygotowaniu przestrzeni sprzyjającej swobodnemu ruchowi.

Zadanie składało się z dwóch części. W pierwszym etapie swego ,,dzieła”, mali artyści wypełniali duży biały arkusz kolorowymi kropkami i kołami różnej wielkości. Kreowaniu pracy towarzyszył ruch, uczniowie wstawali i zamieniali się miejscami oraz zmieniali kolory mazaków.

W drugiej części aktywności, dzieci intuicyjnie i z fantazją wypełniały arkusz tworząc pole kwiatów. Podczas procesu twórczego uczniom towarzyszyły pozytywne emocje: entuzjazm, zadowolenie oraz radosna atmosfera.

W ramach projektu będą realizowane kolejne zadania mające na celu rozwój artystyczny i kreatywność dzieci.

Zapraszamy do galerii

Elżbieta Skowronek

23 września obchodziliśmy Dzień Spadającego Liścia. Pomysłodawcą tego święta jest pan Jerzy Szewczyk. Jesień przywitaliśmy w naszej świetlicy bardzo radośnie. Śpiewaliśmy wspólnie piosenki, bawiliśmy się kasztanami i wykonywaliśmy kolorowe witrażowe liście, którymi później ozdobiliśmy naszą świetlicę. 

           

 

Elżbieta Skowronek
Motywem przewodnim w tym tygodniu w świetlicy było hasło: ŻYJĘ ZDROWO. Z tej okazji jedna z prac przeprowadzona z dziećmi dotyczyła piramidy żywności. Przeprowadzona została pogadanka na temat tego co warto jeść, co jest zdrowe a co niestety szkodzi. Dzieci wykonały ciekawą pracę plastyczną. 
     
10 października przeprowadzona została pogadanka z dziećmi na temat - czym są emocje? Jak można wyrazić emocje? Jak radzić sobie z emocjami? Efektem rozmów była praca plastyczna. 
 
12 pażdziernika w celu odprężenia, relaksu a zarazem wyciszenia dzieci otrzymały do pokolorowania trudne obrazki z motywem zwierząt. Można było wykorzystać flamastry/pastele/kredki. W efekcie dzieci stworzyły bardzo ciekawe prace wyrażające ich emocje. 
 
 
 
Elżbieta Skowronek
W tym roku szkolnym nasza świetlica ponownie będzie brała udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym  "Zabawa sztuką". Głównym celem tego projektu jest propagowanie sztuki w korelacji z kompetencjami kluczowymi oraz zgodnie z założeniami pedagogiki freblowskiej. Nauczyciel wraz ze swoja grupa świetlicową będzie realizował co najmniej 5 zadań.
Zadania są propozycjami, które dostosowujemy do możliwości dzieci. Nie ma sztywnych schematów i instrukcji, zadania są realizowane według pomysłu nauczyciela z uwzględnieniem kreatywności, innowacyjności i możliwości uczniów. Kluczowe jest odwołanie do świata sztuki, obcowanie z nią oraz rozwijanie własnych zainteresowań i talentów.
 
 
Monika Głogowska, Bożena Poniewozik , Elżbieta Kozak
Piotr Dobrowolski

wizyta skautow europy w szkolnej wietlicy 1 20230922 1219204588

We wtorek 12 września 2023r. odbyły się trzy spotkania z przedstawicielami Federacji Skautingu Europejskiego Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego Zawisza. Dzieciom zgromadzonym w świetlicy oraz uczniom z klas trzecich i czwartych opowiedzieli oni o swoich przygodach oraz przybliżyli ideały harcerskie. Na przygotowanej prezentacji zgromadzeni mogli zobaczyć między innymi, w jaki sposób można spędzić miło chwile w gromadzie podczas zbiórek i wyjazdów. Na koniec przyszedł czas na wspólne wyrażenie radości poprzez śpiew, taniec i zabawy – naukę pląsów. We wrześniu skauci odwiedzą jeszcze uczniów klas piątych.
Chętne dzieci będą mogły dołączyć do gromady dzięki informacji, jaką otrzymają poprzez dziennik ich rodzice.

Zapraszamy do galerii

Piotr Dobrowolski

tydzie czytania dzieciom 2 20230616 1765020473

„Książka jest jak ogród” to hasło XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Z tej okazji w dniu 7 czerwca gościliśmy w szkolnej świetlicy panią Marię Błach, bibliotekarkę z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego Filia nr 24 w Lublinie. Podczas spotkania zostały zaprezentowane dzieciom zalety czytania i ich wpływ na rozwój umysłowy. Zgromadzeni uczniowie wysłuchali wybranych fragmentów książek i odpowiadali na zagadki przygotowane przez naszego gościa.

Zapraszamy do galerii

Piotr Dobrowolski

wizyta muzyka teatru muzycznego 3 20230605 1399443687

W dniu 30 maja 2023 r. świetlicę szkolną odwiedziła Pani Katarzyna Nowicka, muzyk Teatru Muzycznego w Lublinie jednocześnie nauczycielka Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie.

Uczniowie mieli okazję poznać organizację i działalność Teatru Muzycznego. Dowiedzieli się, jakie znaczenie w muzyce ma pauza oraz wspólnie zaśpiewali gamę. Wysłuchali utworów zagranych na oboju i rożku angielskim, poznając budowę tych obu instrumentów dętych. 

Zapraszamy do galerii

Piotr Dobrowolski

wiatowy dzie pszczo 1 20230605 1417690392Z okazji Światowego Dnia Pszczół odwiedziła nas pani Justyna Wnuk. Przeprowadziła dla dzieci z klasy 3a, 1b i przebywających w tym czasie w świetlicy warsztaty pszczelarskie. Uczniowie mogli przymierzyć specjalne stroje. Zapoznali się z obsługą podkurzacza, budową i rodzajami uli, pyłku, miodu, z zagrożeniami z jakimi spotykają się te owady oraz ciekawostkami z życia pszczół.

Zapraszamy do galerii