Piotr Dobrowolski
 
 
Our American penpals 
 
Last year pupils from class 3a  and 3d exchanged correspondence with their peers from Annunciation Catholic School in Florida, the USA. Pupils sent each other letters and cards on Christmas, Valentine`s Day and Easter.
In May we made a video  about our school for them. Ms Gołębiowska - an English teacher was the director of the film. The pupils from class 3d were the actors and the guides in our school. Finally,  an ICT teacher - Mr Stec shot  the whole film.
Our Amierican penpals were really excited watching it. Thanks to the film they had also the possiblity to get to know our Primary School number 38 in Lublin. 
They liked both - the film, and the school.
Now you`ve got the chance to watch it. What do you think of it?
 
play
 
 
 Nasi przyjaciele z USA
 
Od ubiegłego roku szkolnego uczniowie z klas 3a i 3 d (obecnie 4a i 4d) prowadzą korespondencję z rówieśnikami z katolickiej szkoły podstawowej na Florydzie w Stanach Zjednoczonych. W zeszłym roku wysyłaliśmy sobie listy oraz kartki z okazji Świąt Bożego Narodzenia, Walentynek i Świąt Wielkanocnych.
W maju nakręciliśmy dla nich film o naszej szkole. Pani Gołębiowska - nauczycielka języka angielskiego przygotowała scenariusz. Uczniowie z klasy 3d byli aktorami i przewodnikami po szkole. Ponadto nauczyciel informatyki pan Stec zmontował film.
Nasi amerykańscy koledzy byli bardzo szczęśliwi mogąc obejrzeć film i poznać Szkołę Podstawową  nr 38 w Lublinie. Zarówno film jak i nasza szkoła bardzo im się podobały.
 
A.G.
Kategoria: