Piotr Dobrowolski

 happening czytelniczy 12 20190102 1721987022

W dniu 10 grudnia 2018 r. w naszej szkole zostało zorganizowane drugie spotkanie w ramach happeningu czytelniczego. Odbyło sie ono po hasłem „Czytanie jest cool”, a swoją obecnością uświetnił je reżyser Teatru ITP ks. dr Mariusz Lach.

Celem tej inicjatywy jest zachęcenie dzieci do czytania książek w języku polskim oraz angielskim. Ponadto pragnęliśmy uwrażliwić uczniów na potrzeby drugiego człowieka w kontekście zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

W poniedziałek gościł u nas ks. dr Mariusz Lach, salezjanin, który jest wykładowcą w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.  Wiosną 2001 r., jako student polonistyki KUL, wraz z kilkoma znajomymi ze studiów wystawił pierwszy lubelski spektakl „Perłę”, inaugurując w ten sposób działalność „Inicjatywy teatralnej polonistów”, czyli „Teatru ITP”. Od tego czasu jest kierownikiem artystycznym „Teatru ITP”, a zarazem reżyserem większości spektakli, a także autorem scenariuszy.  

 

Tym razem ks. dr Mariusz Lach wcielił się w rolę lektora, który spotkał się z uczniami naszej szkoły, tzn. z kl. 1c (pod opieką wychowawczyni pani Grażyny Kukier), kl. 2b (pod opieką siostry Franciszki Różyckiej) oraz kl. 3a (pod opieką pani Elżbiety Garbackiej).

Nim zaczęliśmy lekturę książki, organizatorki heppeningu, pani Anna Gołębiowska i pani Paulina Puto, przedstawiły zgromadzonym cele spotkania i omówiły jego przebieg. Pani Gołębiowska zaprezentowała dzieciom słowniczek angielskich słów związanych z czytanym tekstem.

Książką wybraną specjalnie na tę okazję była baśń H. Ch. Andersena pt. „Dziewczynka z zapałkami”. Najpierw fragment tekstu w języku polskim czytał ks. Lach, potem ten sam fragment odczytywany był w języku angielskim przez naszych lektorów. W tej roli fantastycznie odnalazły się uczennice klasy 6c: Wiktoria Wronka, Natalia Kozak, Klaudia Mykitka i Olga Piątek. Podczas odczytywania baśni w języku angielskim uczniowie mogli oglądać teatr cieni przedstawiający poszczególne fragmenty opowieści o biednej dziewczynce.

Mniej więcej w połowie lektury uczestnicy zrobili sobie krótką przerwę, by zaśpiewać piosenkę „Little Snowflake” wraz z pokazywaniem. Bardzo dobrze oddawała ona zimową atmosferę baśni. Razem z uczniami piosenkę pokazywali prowadzący, zaproszony gość i nauczyciele naszej szkoły. Jako podsumowanie happeningu uczniowie wypowiadali się na temat tego, czego uczy nas baśń „Dziewczynka z zapałkami” H. Ch. Andersena. Trzeba przyznać, że mieli bardzo mądre przemyślenia. Potem wysłuchali piosenki pt. „Dziewczynka z zapałkami” i utrwalili sobie treść baśni.

Na zakończenie happeningu głos zabrał pan dyrektor Mirosław Wójcik, który podziękował ks. Mariuszowi Lachowi, za zabranie nas w niesamowity świat słowa czytanego. Podziękowania skierował również do lektorów, zgromadzonej publiczności oraz organizatorów tej inicjatywy.

Mamy nadzieję, że kolejne spotkanie w ramach happeningu czytelniczego „Czytanie jest cool” wzbudzi również pozytywne emocje w społeczności naszej szkoły. Do zobaczenia. You can`t miss it!

 

Zapraszamy do galerii

Kategoria: