Piotr Dobrowolski

spotkanie na otwie w ramach projektu my school is cool 19 20221014 1664726395          

  Od ponad dwóch lat Szkoła Podstawowa nr 38 w Lublinie uczestniczy w projekcie ‘My school is cool’ programu Erasmus+. W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie szkół podstawowych z Polski, Łotwy, Turcji, Rumunii i Bułgarii podejmują różnorodne działania mające na celu wzajemną integrację, poznanie innych szkół w Europie, ich systemów edukacji, sposobów nauczania oraz poznają różnorodne zagadnienia głównie z przedmiotów ścisłych. Podczas pandemii uczniowie mogli spotykać się jedynie online, teraz jest możliwość spotkania w poszczególnych szkołach. Na przełomie maja i czerwca tego roku nasi uczniowie gościli u siebie Łotyszy, Turków, Rumunów i Bułgarów. W tym roku szkolnym to oni będą odwiedzali swoich kolegów w innych krajach.

            W dniach 3-7.10.2022 czworo uczniów z naszej szkoły wraz z nauczycielami udało się do Grobinii, małego miasteczka leżącego na południowym-zachodzie Łotwy. Tam uczniowie mogli zwiedzić bardzo duży i bogato wyposażony budynek szkoły, jak również obejrzeć występ instrumentalno-taneczny przygotowany specjalnie dla nich przez uczniów szkoły podstawowej. Następnie uczestniczyli w zajęciach integracyjnych i grze terenowej, dzięki której poznali historię i topografię miasteczka.

Nazajutrz niezwykłe przeżycia czekały na wszystkich uczniów uczestniczących w programie, gdyż gospodarze z Łotwy przygotowali dla nich bieg z przeszkodami w lesie, a potem zawieźli ich do muzeum  rybołówstwa, gdzie w niezwykle ciekawy sposób dzieci mogły poznać historię związaną z połowem, segregacją i przetwórstwem ryb. Ponadto tego dnia uczniowie brali udział w warsztatach w Centrum Edukacji Naukowej. Poznawali tam właściwości wody, a także tworzyli własne slime’y. Mogli również sami przeprowadzić doświadczenie ukazujące wybuch wulkanu.

Kolejnego dnia nasi ósmoklasiści uczestniczyli w lekcjach informatyki w języku angielskim. Na zajęciach korzystali z programów edukacyjnych typu quizlet, quizziz i padleta oraz wykorzystując swoje telefony tworzyli  zdjęcia ukazujące perspektywę przestrzenną, co wymagało niezwykłej kreatywności i umiejętności pracy w grupie. Po przerwie obiadowej uczniowie prezentowali labooki będące owocem pracy grupowej na zajęciach nauk ścisłych w swoich rodzimych szkołach. Po południu mieli też sposobność pracy w drewnie w pracowni stolarskiej. Własnoręcznie przygotowali tam drewnianą zabawkę, breloczek i wisiorek, które mogli ozdobić za pomocą wypalarki. Na zakończenie dnia  wszyscy uczestnicy projektu świetnie się bawili, grając w mafię.

Czwartek upłynął pod znakiem wycieczki do Centrum Nauki, gdzie uczniowie mogli poznać prawa fizyczne, chemiczne i biologiczne, podejmując pracę na różnego rodzaju urządzeniach i symulatorach. Dzięki temu mogli doświadczyć między innymi sił działających podczas przejazdu rollercoasterem czy przeciążeń istniejących podczas trzęsienia Ziemi. Brali też udział w pokazach chemicznych. Na zakończenie dnia wszyscy mogli podziwiać piękno nadmorskiego krajobrazu i pospacerować po molo.

W piątek uczniowie uczestniczyli w lekcjach razem z uczniami, u których mieszkali. Dzięki temu poznali system uczenia w łotewskiej szkole i mogli zaobserwować, jak się pracuje na lekcjach.

Nieocenionym doświadczeniem dla naszych uczniów była też możliwość mieszkania u łotewskich rodzin. Dzięki temu poznali zwyczaje Łotyszy i mogli ćwiczyć język angielski. Między dziećmi zawiązały się przyjaźnie, które zostaną na całe życie.

Zapraszamy do galerii

Kategoria: