Piotr Dobrowolski

 spotkanie w turcji w ramach projektu my school is cool 40 20230102 1898565928

Już po raz kolejny uczniowie z naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w międzynarodowym spotkaniu
w ramach projektu „My school is cool” programu Erasmus+ w Turcji w mieście Darica  w dniach 28.11. 2022 -  2.12.2022 r.  W spotkaniu uczestniczyły 3 uczennice z klas 8: Agata, Lena i Łucja wraz z panią wicedyrektor Dorotą Wereską oraz panią Anną Gołębiowską. Ponadto byli uczniowie oraz nauczyciele
z Bułgarii, Łotwy i Rumunii.

Biorący udział w projekcie mieli okazję poznać się bliżej, uczestnicząc w wielu grach i zabawach integracyjnych, wspólnie spędzając czas, uczestnicząc w różnego rodzaju zajęciach oraz poznając piękne zakątki Turcji. Nauczyciele zapoznali się z system edukacji w Turcji, metodami nauczania, szczególnie poprzez naukę i sztukę, odwiedzili gubernatora oraz prezydenta miasta.

Uczniowie tureccy zapoznali gości ze swoją kulturą, przygotowali występ tańców  ludowych, tańca sufi, zwanego również tańcem wirujących derwiszy oraz teatr cieni. Wszyscy mogli obejrzeć tradycyjną turecką sztukę zdobienia papieru zwaną Ebru. Uczestniczyli również w warsztatach rzemieślniczych, w zajęciach krawieckich i wielu innych.

Uczestnicy projektu zwiedzili wszystkie najważniejsze miejsca turystyczne w Istambule – największym
i najbardziej zaludnionym mieście Turcji. Zobaczyli Pałac Dolmabahçe, Pałac Topkapi, Wieżę Galaty, Błękitny Meczet, Świątynię Hagia Sophia, Hipodrom, Zatopioną Cysternę ( największą starożytną cysternę na wodę), znajdującą się pod miastem Istambuł, Wielki Bazar, Koc Muzeum ( muzeum motoryzacji), wzgórze Pierre Loti oraz wiele innych ciekawych miejsc. Fantastyczną atrakcją była przejażdżka statkiem
po Cieśninie Bosfor. Oprócz Istambułu ciekawa była wizyta w Centrum Naukowym Kocaeli, wizyta w wiosce hobbitów Ormanya oraz przejażdżka  tyrolką.

Spotkanie było pełne atrakcji oraz spotkań towarzyskich. Uczniowie mieszkając w rodzinach mogli zobaczyć jak żyją ich rówieśnicy w Turcji, spróbować potraw tureckich, porozmawiać z członkami rodzin i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o tym kraju, zwyczajach i tradycjach. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele  mieli okazję wykorzystać język angielski w praktyce, zaobserwować podobieństwa i różnice pomiędzy systemami edukacji w poszczególnych krajach partnerskich, zdobyć nowe doświadczenia, podpatrzeć ciekawe rozwiązania. Wszyscy spotkali się z niezwykłą gościnnością i chętnie zostaliby tam na dłużej.

Pobyt w Turcji pozostanie na długo w pamięci. Zarówno między uczniami jak i nauczycielami zawiązały się przyjaźnie, które pozostaną na całe życie.

Zapraszamy do galerii

Kategoria: