Piotr Dobrowolski

 u naszych partnerow w bugarii 9 20230505 1936485822

W ostatnim tygodniu kwietnia odbyła się kolejna i już ostatnia wymiana partnerska w ramach projektu ,,My school is cool” programu Erasmus+. Tym razem uczestnicy spotkali się w Bułgarii, a właściwie w Sofii – jej stolicy.


Nasza podróż zaczęła się 23 kwietnia w Warszawie, skąd grupa 4 uczniów i 3 nauczycieli wyleciała do Sofii. Z lotniska metrem udaliśmy się do hotelu, gdzie czekali już na nas nasi bułgarscy przewodnicy. Zapoznaliśmy się z bardzo bogatym planem działań na najbliższe dni
a uczniowie udali się do rodzin, z którymi mieli spędzić najbliższy tydzień.
W poniedziałek odbyła się oficjalna ceremonia powitania zorganizowana w Szkole nr 51, szkołę, przyglądaliśmy się niektórym zajęciom, spotykaliśmy się z nauczycielami oraz kadrą zarządzającą. Mogliśmy obejrzeć ciekawy program artystyczny, w którym największym powodzeniem cieszyło się uczestnictwo w bułgarskim tańcu narodowym. Po lunchu udaliśmy się do parku, gdzie na świeżym powietrzu, mimo początkowo niesprzyjającej pogody, zapoznaliśmy się z popularną tutaj dyscypliną zwaną "petanque", zbliżoną do gry w boule. Gra polega na rzucaniu z wytyczonego okręgu metalowymi kulami (bulami) o średnicy od 70,5-80 mm (ciężar wynosi
od 650 do 800 g) w kierunku małej drewnianej lub plastikowej kulki, wygrywa ten, kto umieści swoją bulę najbliżej kulki. Ostatecznie, nie wiadomo, kto wygrał, ale rywalizacja pochłonęła nas bardzo.
Nie był to jednak koniec działań. Po krótkim odpoczynku udaliśmy się na warsztaty kulinarne. Każdy z zespołów (polski, rumuński, łotewski, turecki i bułgarski) miał za zadanie przygotować ciasto i ozdobić je motywem charakterystycznym dla danego państwa. Łatwo się domyślić, że nasze ciasto zdobił warszawski Pałac Kultury i Nauki.
W wtorek nasz program był skupiony na poznaniu historii tego państwa oraz aktywności związanej z nauką i zabawą jednocześnie. Jako pierwsze zwiedzaliśmy Narodowe Muzeum Historii, które posiada najbardziej imponującą kolekcję skarbów narodowych w całej Bułgarii. Poprzez 650 000 artefaktów: trackie złoto i srebro, ceramikę, ikony, dzieła sztuki, biżuterię, mozaiki, stroje, opowiada historię cywilizacji europejskiej od początku dziejów po współczesność. Na wszystkich zrobiła ta podróż w czasie niezapomniane wrażenie. Kolejnym miejscem na naszej trasie tego dnia było „Muzeiko”. To ciekawa placówka edukacyjna dla dzieci, w której zostały połączone elementy kultury przeszłości z wyprawą w przyszłość. Ogromny obiekt zaprasza
do podróży w formie zabawy poprzez trzy wymiary czasu: przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.
Środa rozpoczęła się od wspólnych warsztatów. Uczniowie mieli do wyboru różne aktywności: malowanie na szkle, robienie bransoletek, zdobienie koszulek. Następnie odbyły się zajęcia z programowania 3D. Dalsza część dnia przebiegała już poza szkołą. Najpierw udaliśmy się na spotkanie z przedstawicielami samorządu lokalnego, a przede wszystkim z panią burmistrz miasta Sofia. Na krótkim spotkaniu opowiedziano nam o działaniach Urzędu Miejskiego Sofii i jego zadaniach. Po zrobieniu pamiątkowych zdjęć i wymianie drobnych upominków udaliśmy się na długi spacer szlakiem najciekawszych zabytków tego miasta. Bardzo interesującym obiektem na naszej trasie zwiedzania było „Regionalne Muzeum Historyczne”, przybliżające historię Sofii i jej okolic. Znajduje się w wyremontowanym secesyjnym budynku dawnych Łaźni Mineralnych. Prezentuje eksponaty z okresu od prehistorii do dnia dzisiejszego. Można tu zobaczyć m.in. ceramikę znalezioną podczas wykopalisk, dawne stroje, wyposażenie warsztatów rzemieślniczych, dziełą sztuki pochodzące z lokalnych cerkwi i meczetów, powozy, pierwsze modele samochodów jakie pojawiły sie na sofijskich ulicach i wiele innych atrakcji związanych z dworem panujących. Na zakończenie naszej wycieczki gościliśmy się w „Muzeum Iluzji” i była to naprawdę dobra zabawa.
Czwartek spędzaliśmy głównie poza Sofią. Rano udaliśmy się autobusem do oddalonego około 150 kilometrów od Sofii miasta Płowdiw (Plovdiv). To drugie największe miasto w Bułgarii, ale spokojniejsze, bardziej kameralne i pełne uroku. Płowdiw to jedno z najstarszych miast w Europie, więc jest pełne historii. Swój ślad zostawili w nim Trakowie, Rzymianie, Turcy i oczywiście Bułgarzy – co widać w większości części bardzo urokliwego Starego Miasta. Spacerowaliśmy także po Deptaku Księcia Aleksandra I, przy końcu którego znajduje się część odrestaurowanego antycznego stadionu! Obowiązkowo odwiedziliśmy również Teatr Antyczny, który do dzisiaj robi duże wrażenie na turystach oraz skierowaliśmy swoje kroki do Muzeum Etnograficznego.
Piątek był ostatnim dniem wspólnym, który rozpoczął się obserwowania Dnia Szkoły związanego z jej patronką. Następnie odbyło się spotkanie, na którym każda grupa omawiała prezentację dotyczącą historii, nazwy, zabytków itp. rzeczy związanych z danym krajem.
Wszyscy uczestnicy otrzymali Certyfikaty, robiono pamiątkowe zdjęcia i wymienialiśmy się ostatnimi wrażeniami. Całe spotkanie zakończyło się wspólną kolacją uczestników oraz tańcami narodowymi.
W sobotę przygotowywaliśmy się już do powrotu do Polski. Były ostatnie pamiątkowe zdjęcia, zakupy oraz pożegnania. Zabraliśmy ze sobą z Bułgarii wiele dobrych wrażeń, nową wiedzę (również o świetnej bułgarskiej kuchni), pamiątki i oczywiście relacje. Na lotnisko wyruszaliśmy z poczuciem szybko, ale ciekawie minionego czasu. O godzinie 18.30 samolot LOT poderwał się w górę a już po niespełna godzinie i trzydziestu minutach witaliśmy Okęcie. To był bardzo udany pobyt.

Zapraszamy do galerii

J.S.

Kategoria: