Piotr Dobrowolski

 sukces w ogolnopolskiej olimpiadzie gier planszowych 2 20230426 1409006128

Z wielką radością informujemy, że szkolna drużyna w składzie: Franciszek Niećko i Tymon Szkołut zajęła I miejsce w I Olimpiadzie Gier Planszowych, zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej.

Opiekunem drużyny była Renata Seroka, nauczyciel historii.

I Olimpiada Gier Planszowych IPN rozpoczęła się od eliminacji regionalnych w październiku. W kategorii gry „Miś Wojtek” z regionu lubelskiego zwycięsko wyszła nasza drużyna, tym samym kwalifikując się do finału ogólnopolskiego.

Finały rozgrywane były na PGE Stadionie Narodowym podczas Kongresu Pamięci Narodowej w Warszawie w dniach 13-15 kwietnia w systemie szesnastu drużyn. Dwustu sześciu uczestników z całej Polski (6 różnych gier) rozwiązywało test wiedzy oraz grało w systemie grupowym, a następnie pucharowym o osiągnięcie najlepszych wyników. Rozgrywki koordynowało trzydziestu dwóch sędziów. W ramach wydarzenia zarówno uczestnicy, jak i ich opiekunowie skorzystali z wielu dodatkowych atrakcji, m.in. zwiedzili Muzeum Polin, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, a także brali udział w wielu warsztatach i wydarzeniach. Cudowna atmosfera, wspaniałe emocje, a w końcu radość ze zwycięstwa!

Podczas gali finałowej 15 kwietnia 2023 r. prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki pogratulował wszystkim uczestnikom oraz opiekunom, a także pomysłodawcom i koordynatorom olimpiady.

– Jesteście bardzo zdolni, skoro się tutaj znaleźliście. Stanowicie przyszłą elitę państwa polskiego. Tutaj wykuwa się wasz intelekt, ale także logiczna sprawność poruszania się w świecie gier planszowych. (…) Za sprawą gier można opowiedzieć historię Polski XX wieku, od odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, przez wojnę polsko-bolszewicką, do czasów II wojny światowej. Sama tylko postać niedźwiedzia Wojtka przywołuje walki Polaków o niepodległość na wszystkich szerokościach geograficznych, walkę w powietrzu i na morzu. Jesteście częścią wielkiej lekcji historii za sprawą gier planszowych. Wrażenie robi również liczba uczestników rozgrywek, ponieważ żeby tutaj być, musieliście pokonać około tysiąca pięciuset uczestników w eliminacjach (…) Dziś wszyscy jesteście zwycięzcami – mówił podczas gali dr Karol Nawrocki.  

fotogaleria: https://www.facebook.com/OlimpiadaGier

filmik z piosenką: https://www.facebook.com/OlimpiadaGier/videos/1640434479711608

artykuł IPN: https://lublin.ipn.gov.pl/pl5/aktualnosci/183124

Zapraszamy do galerii               

 

Kategoria: