Piotr Dobrowolski
Kategoria:

Laptop

Program „Laptop dla ucznia” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji, którego celem jest wsparcie dzieci i młodzieży w rozwoju kompetencji cyfrowych. Zapewniając uczniom równy dostęp do nowoczesnych technologii, wyrównujemy szanse i dajemy możliwość lepszego startu w przyszłość. Każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej w Polsce otrzyma na własność, bezpłatnie laptopa. Sprzęt może być wykorzystany do nauki, rozwoju kompetencji cyfrowych oraz talentów i zainteresowań. Laptopy otrzymają uczniowie szkół publicznych oraz niepublicznych.

Pytania i odpowiedzi  

Pytania i odpowiedzi-Rodzice

Ulotka informacyjna

Piotr Dobrowolski
Kategoria:

iluminowany inicja 22 20230922 1011593160

19 września klasa 4b wyruszyła na kreatywne spotkanie ze sztuką iluminacji w Oddziale Zbiorów  Specjalnych Biblioteki UMCS. Uczniowie wzięli tam udział w warsztatach pt. „Iluminowany inicjał” w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki.

Iluminacja to  średniowieczne zdobnictwo książkowe, a inicjał jest jedną z dekoracji rękopisu: wyróżnieniem pierwszej litery tekstu.

Panie prowadzące zajęcia zaprezentowały uczniom zdobione rękopisy, w tym najcenniejszy, pochodzący z XV wieku. Czerpiąc inspirację z bogactwa zdobień przedstawionych średniowiecznych ksiąg, uczniowie przystąpili do wykonania projektu autorskiego, czyli stworzenia uwspółcześnionego iluminowanego inicjału. Do wykorzystania mieli różnorodne techniki plastyczne: rysunek tuszem, kredkami, piórami żelowymi, malowanie farbami, imitację złoceń, dekorowanie ornamentami i brokatami.

Trzeba przyznać, że prace wykonywane były z wielkim zaangażowaniem i powstały małe arcydziełka ;-)

Zapraszamy do galerii

RS

Piotr Dobrowolski
Kategoria:

 krolowie w lublinie 13 20230919 1809750407

15 września klasa 4b wybrała się na spacer edukacyjny pt. „Królowie w Lublinie”. Zajęcia zostały zorganizowane w ramach II edycji programu edukacyjnego "Odkryj Lublin – zainspiruj się historią naszego Miasta!".

Na Placu Litewskim czekał na uczniów p. Dominik - Przewodnik Inspiracji. Opowiadanie rozpoczął od króla Zygmunta Augusta i zawartej w roku 1569 unii lubelskiej. Następnie wycieczka udała się pod Kościół Matki Bożej Zwycięskiej ufundowany w roku 1412 przez króla Władysława Jagiełłę, jako wotum wdzięczności za zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem. Z królem Kazimierzem Wielkim związane były obwarowania Lublina, uczniowie podziwiali Basztę Gotycką i Bramę Krakowską, czyli pozostałości murów obronnych z XIV w. Na Starym Mieście dzieci oglądały (i o zgrozo dotykały ;-) „słynny” kamień nieszczęścia, wysłuchały legendy o śnie księcia Leszka Czarnego i przyglądały się fundamentom Kościoła św. Michała Archanioła na Placu po Farze. Przez Bramę Grodzką, której przebudowa w końcu XVIII w. związana jest z panowaniem króla Stanisława Augusta, grupa wycieczkowiczów udała się na Zamek Lubelski, gdzie przewodnik opowiadał o najpiękniejszym zabytku Lublina, czyli malowidłach w Kaplicy Trójcy Świętej, powstałych na zamówienie króla Władysława Jagiełły w początkach XV w.

Zapraszamy do galerii

RS

Piotr Dobrowolski
Kategoria:

wyjazd integracyjny klas czwartych 18 20230918 1953569030

11 września klasy czwarte pod opieką swoich nowych wychowawczyń udały się na wycieczkę integracyjną do Dąbrówki k. Kozłówki - idealnego miejsca do aktywnego wypoczynku na łonie natury.

W Parku Dźwięków, gdzie skierowała się wycieczka, animatorzy zaprosili uczniów na warsztaty edukacyjne:

  • warsztat bębniarsko-muzyczny - uczniowie mogli zagrać na wielu instrumentach, tych znanych i mniej znanych, poznali między innymi: gongi, marakasy, okarynę, kalimbę i wiele innych, a główną rolę w czasie zajęć odegrały bębny i bębenki, których była tam pokaźna ilość,
  • warsztat kalejdoskopów – każdy uczestnik łączył, sklejał elementy, decydował o ozdobach i ich kolorach, aby w końcu stworzyć swój własny „magiczny” kalejdoskop,
  • eko-olimpiada – trochę rywalizacji sportowej, współpraca w grupie i duża dawka pozytywnych emocji, a na koniec pyszna kiełbaska z ogniska.

Była to udana wycieczka, tym bardziej, że dopisała pogoda i humory.

Zapraszamy do galerii

Piotr Dobrowolski
Kategoria:

wycieczka do janowa 6 20230918 1580242510Dnia 8 września 2023 r. wszystkie klasy piąte udały się do Janowa Lubelskiego. Uczestnicy pod okiem instruktorów wzięli udział w zabawach takich jak: Wyspa - podczas zadania musieli w jak najkrótszym czasie dotrzeć do wyznaczonego celu, Spartakiada – składająca się z szeregu konkurencji, mi.in. wyścigu na nartach pięcioosobowych, skakaniu w workach czy biegu farmera. Później wzięli udział w quizie dotyczącym polskiej przyrody. Po zabawie uczestnicy odpoczywali przy ognisku, a następnie wyruszyli do lasu, by tam, wykorzystując umiejętność czytania mapy, dotrzeć do wyznaczonego celu. Ponadto uczyli się tworzyć nosze z wykorzystaniem dostępnego materiału, rozpalać ognisko przy pomocy krzesiwa, a także wiązać profesjonalne węzły. Na zakończenie zbudowali szałasy, które zostały poddane wnikliwej ocenie instruktorów. Wieczorem uczniowie wrócili do Lublina z uśmiechami na twarzy i zapałem do wspólnej pracy w nowym roku szkolnym.

Zapraszamy do galerii

Piotr Dobrowolski
Kategoria:

 

DRODZY RODZICE!

Przedmiot “Wychowanie do życia w rodzinie” jest dość specyficznym przedmiotem. Realizowany jest on od klasy IV Szkoły Podstawowej. Część tematów jest omawiana z podziałem na grupy chłopców i dziewcząt. Z mojej obserwacji widać, że dzięki takiemu podziałowi uczniowie na zajęciach czują się bardziej swobodniejsi niż w grupie koedukacyjnej. 

Wbrew ogólnemu przekonaniu na zajęciach WDŻ podejmowane są nie tylko tematy związane z seksualnością człowieka (to stanowi tylko pewną część – po 5 zajęć w oddzielnych grupach) a przede wszystkim tematy związane z wartością rodziny – jej zadaniami. Podejmowane są zagadnienia związane z przyjaźnią, koleżeństwem, samowychowaniem, pielęgnowaniem własnych zainteresowań, rozwojem i wzrostem, oczywiście nie tylko tym fizycznym. Mówimy o dzisiejszych zagrożeniach, płynących z różnych źródeł, uzależnieniach i ich konsekwencjach. Poznajemy zasady savoir – vivre a także mówimy o tolerancji i poszanowaniu innych kultur, ras, religii i szacunku do każdego człowieka, szczególnie rówieśnika w szkole itd.  Tematy zajęć dostosowane są na danym poziomie do możliwości percepcyjnych uczniów.

Dobrowolność udziału w lekcjach wychowania do życia w rodzinie wynika z respektowania prawa rodziców jako pierwszych i najważniejszych wychowawców swoich dzieci. Ten szczególny status rodziny jest konsekwencją funkcjonującego w Rzeczypospolitej Polskiej porządku konstytucyjnego. Konstytucja gwarantuje rodzicom prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami (art. 48 ust. 1 i art. 53 ust. 3). 

Przedmiot ten wzbudzał i nadal wzbudza wiele kontrowersji i obaw (niektóre środowiska żądają edukacji seksualnej w ujęciu permisywnym), ale obecna wersja przedmiotu może wydatnie wesprzeć rodzinę w jej działaniach wychowawczych. Chodzi o to, aby sposób, w jaki obie strony rodzina i szkoła siebie postrzegają, a także ich oczekiwania były zbieżne, oparte na zbliżonych systemach wartości, polskich tradycjach i przyjętych zasadach postępowania. Cel bowiem jest wspólny: dopomóc młodemu człowiekowi w jego rozwoju psychofizycznym, społecznym i duchowym. Pełne zaangażowanie i optymizm nauczycieli wychowania do życia w rodzinie ułatwi młodzieży wędrowanie ku dorosłości.

Nowa podstawa programowa WDŻ została podzielona na sześć działów tematycznych:

  1. Rodzina
  2. Dojrzewanie
  3. Seksualność człowieka.
  4. Życie jako fundamentalna wartość.
  5. Płodność.
  6. Postawy

Wędrując ku dorosłości kl. IV   KLIK

Wędrując ku dorosłości kl.5      KLIK

Wędrując ku dorosłości kl. V-VIKLIK

Wędrując ku dorosłości kl 7     KLIK

Wędrując ku dorosłości kl. VIII KLIK

Piotr Dobrowolski
Kategoria:

ZEBRANIA KLAS I – IV

wtorek 12.09.2023r.

Klasa

Sala

Godzina

1a

27

18.00

1b

19

18.00

2a

26

17.30

2b

41

17.30

2c

40

17.30

3a

25

16.30

3b

24

16.30

3c

23

16.30

4a

36

17.00

4b

18

17.00

4c

33

17.00

ZEBRANIA KLAS V – VIII

środa 13.09.2023r.

Klasa

Sala

Godzina

5a

26

17.00

5b

18

17.00

5c

36

17.00

6a

24

17.00

6b

23

17.00

6c

33

17.00

7a

34

17.00

7b

40

17.00

7c

27

17.00

14.09.2023r. zmiana

7d

37

17.00

8a

25

17.00

8b

39

17.00

8c

32

17.00

Piotr Dobrowolski
Kategoria:

rozpoczcie roku szkolnego 2023 2024 22 20230906 2018087861

 

Tak niedawno zaczynały się wakacje, a już 4 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2023/24.

Podczas krótkiej części artystycznej uczniowie klas II-VIII zadawali sobie pytanie, co jest dla nich najważniejsze, o czym marzą. Nie zabrakło też nawiązania do wydarzeń historycznych - wybuchu II wojny światowej i tragedii najmłodszych Polaków.

Na koniec uroczystości otrzymali życzenia, by realizowali w szkole marzenia, wierzyli w siebie, odkrywali swoje pasje, rozwijali talenty. Nie zapomniano także o  wszystkich pracownikach szkoły i rodzicach, którym życzono: przespanych nocy i by każdy dzień był  dla nich bardzo owocny.

To był też szczególny dzień dla uczniów, którzy po raz pierwszy przestąpili progi naszej szkoły. Cieszymy się z ich obecności. Życzymy tylko dobrych niespodzianek, uśmiechu i radosnego zgłębiania tajników wiedzy.

Zapraszamy do galerii

Piotr Dobrowolski
Kategoria:

Szanowni Państwo Nauczyciele,
Pracownicy oświaty,
Rodzice i Uczniowie.

Kończy się okres wakacyjnego odpoczynku, rozpoczynamy nowy etap formułowania planów i wyzwań na kolejny rok szkolny. Z przekonaniem, że  wszystkie nadzieje z nim związane będą mogły być zrealizowane, pragnę na nadchodzący rok 2023/2024 przekazać Dyrektorom, Nauczycielom, Wychowawcom, Pedagogom, wszystkim pracownikom szkół i placówek w województwie lubelskim życzenia dobrej, efektywnej i spokojnej pracy. Szczególne życzenia kieruję do Uczniów - niech nowy rok szkolny będzie spełnieniem Waszych  oczekiwań a nauka zawsze będzie źródłem inspiracji i satysfakcji. Wszystkim, którzy po raz pierwszy zasiądą w szkolnej ławce życzę, by ich udziałem stały się wyłącznie pozytywne doświadczenia, a pobyt w szkole wiązał się z radością zdobywania wiedzy i nawiązywania wspaniałych relacji. Uczniom, dla których nadchodzący rok jest ostatnim rokiem nauki, życzę sukcesu na egzaminach oraz realizacji wszystkich oczekiwań związanych z kolejnym etapem kształcenia lub podjęciem pracy; sumienność, pracowitość i optymizm na pewno pomogą Wam osiągnąć wyznaczone cele. Przedstawicielom organów prowadzących szkoły - dziękując za wysiłek  oraz działania wspierające pracę  dyrektorów i nauczycieli - życzę realizacji organizacyjnych i inwestycyjnych planów oraz satysfakcji z wykonywanych zadań. Wszystkim pracownikom oświaty, Rodzicom oraz sympatykom i przyjaciołom szkoły życzę spokojnego roku i efektywnej współpracy. Najtrudniejsze oświatowe wyzwania zawsze stają się łatwiejsze, kiedy możemy wzajemnie uczyć się od siebie i inspirować; bądźmy dla siebie życzliwi i wyrozumiali. Oby każdy z nas – gdy nadejdą kolejne wakacje – mógł powiedzieć: „Był to dla mnie bardzo dobry rok szkolny!”.

                                                                                                   Z wyrazami szacunku
                                                                                                 Lubelski Kurator Oświaty
                                                                                                         Teresa Misiuk

Piotr Dobrowolski
Kategoria:

Szanowni Rodzice i Opiekunowie, 

Drodzy  Uczniowie!  

Informujemy, że  4 września 2023 roku rozpoczynamy rok szkolny 2023/2024 według następującego porządku w sali gimnastycznej a następnie z wychowawcami klas w poszczególnych salach:  

I tura   –  klasy 6 - 8 godz.  8.30

8a – sala 25,  8b – sala 39,  8c – sala 32, 
7a – sala 34,  7b – sala 36 , 7c – sala 27,  7d – sala 23
6a – sala 18,  6b – sala 24,  6c – sala 25,  

 

II tura –  klasy 2 - 5 godz. 9.30
5a – sala 25,  5b – sala 23,  5c – sala 19,
4a – sala 24,  4b – sala 18,  4c – sala 26,
3a – sala 27,  3b – sala 11,  3c – sala 7,
2a – sala 9,    2b – sala 10,  2c – sala 8.

 

III tura klasy 1 godz. 11.00

1a – sala 11,   1b – sala 7, 

Zapraszamy rodziców do towarzyszenia  uczniom.

 

Wszystkich uczniów wraz z rodzicami lub opiekunami zapraszamy na uroczystą Mszę Świętą z okazji rozpoczęcia  roku szkolnego 2023/2024 do kościoła pw. Niepokalanego Serca Maryi i świętego Franciszka z Asyżu w niedzielę, 3 września  2023 r. na godz. 11.30.


                                                                          Z poważaniem

Dyrekcja Szkoły

Marcin Stec
Kategoria:

Szanowni Państwo
Nauczyciele, Pracownicy, Rodzice, Uczennice i Uczniowie
Składam najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną pracę i współpracę
w realizacji przez szkołę procesu nauczania i wychowania naszych
uczniów.
Rozpoczynają się upragnione wakacje. Życzę, by nadchodzący okres wakacji
był czasem radości i odpoczynku, by ten czas upłynął spokojnie, by
wszyscy mogli zrealizować swoje plany i marzenia po prostu odpocząć.
Życzę wszystkim nauczycielom, rodzicom, pracownikom i uczniom, by
nadchodzące wakacje były spokojne i pełne niezapomnianych wrażeń, by w
czasie wolnym od pracy i obowiązków towarzyszyły zawsze słoneczne i
piękne dni.


Życzę dobrego odpoczynku.
Życzę szczęśliwego powrotu do szkoły.
Z wakacyjnym pozdrowieniem
Dyrektor Szkoły Teresa Hamryszczak

Piotr Dobrowolski
Kategoria:

Szanowni Państwo!

Zapraszamy uczniów i rodziców na uroczystą Mszę Świętą na zakończenie roku szkolnego ktora odbędzie się w niedzielę 25 czerwca o godz. 11.30  w kościele na Poczekajce.

Podkategorie