Piotr Dobrowolski

portret w mikoaja 1 20211205 1088380009

W ramach konkursu literacko – muzyczno - plastycznego “Świąteczne inspiracje”, uczniowie wykonali portrety św. Mikołaja pod kierunkiem p. Małgorzaty Piaseckej-Kozdęby. Konkurs miał na celu uświadomienie, skąd wzięła się “mikołajkowa” tradycja? Czy dziś wiemy, kim był święty Mikołaj? Od wczesnego dzieciństwa darzmy go wielką sympatią, bo przecież przynosi nam prezenty. Nigdy nie był w Rovaniemi, nie widział reniferów i nie reklamował Coca-Coli. Święty Mikołaj to nie wytwór specjalistów od reklamy, ale święty Kościoła katolickiego i przykład dla nas wszystkich. Kim był prawdziwy biskup Miry?

Najstarsze przekazy o nim pochodzą z VI wieku. Według średniowiecznej hagiografii żył na przełomie III i IV wieku, był biskupem Miry w Licji. Wsławił się cudami oraz pomocą biednym i potrzebującym. Mikołaj był jedynakiem i odziedziczył po rodzicach znaczny majątek. Postanowił pomóc potrzebującym i rozdawał swoje dobra, nie tylko dzieciom. Podań i historii o świętym Mikołaju jest dużo. Ujmował się on za więźniami, potrzebującymi, chorymi dziećmi i ubogimi rodzinami.

Zmarł 6 grudnia w połowie IV wieku. Na pamiątkę tego dnia obecnie obchodzone są “mikołajki”, praktyka obdarowywania się podarunkami.

Biskup Miry nie nosił czapki z pomponem i nie chodził z workiem pełnym prezentów. Na obrazach i ikonach jest przedstawiany jako szczupły człowiek odziany w czerwoną szatę biskupią, z mitrą na głowie, pastorałem w jednej i księgą w drugiej dłoni.

Na konkurs o św. Mikołaju, biskupie Miry wpłynęło ponad 40 prac. Pokonkursową wystawę będzie można obejrzeć od 7 grudnia na korytarzu II p.

W galerii, na stronie szkoły prezentujemy prace nagrodzone i wyróżnione.

Laureaci konkursu:

1 nagroda - Roksana Pietrasiuk (Vd)

2 nagroda - Kinga Zinczuk (VIb), Julia Matyjasek (VIa), Weronika Werens (Vc)

3 nagroda - Jadwiga Cyran (VIb), Iga Bury (VIc), Aleksandra Czyżyk (VIb)

Zapraszamy do galerii

Małgorzata Piasecka - Kozdęba

 

 

 

 

Kategoria: