Piotr Dobrowolski

 obchody 82 rocznicy napaci rosji sowieckiej na polsk 1 20210922 1331537265

17 września 1939 r. o godzinie czwartej rano, bez wypowiedzenia wojny, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej. Realizując tym samym ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow, na mocy którego Polska miała zostać podzielona między ZSRR a III Rzeszę.

Sowiecka propaganda określała agresję na Polskę jako “wyprawę wyzwoleńczą” w obronie “ludności zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi”. W konsekwencji tego ataku do niewoli trafiło ponad pół miliona polskich żołnierzy, a wkrótce potem nastąpiły masowe deportacje ludności Rzeczypospolitej na wschód.

Skutki sowieckiej okupacji to utrata nie tylko ponad połowy terytorium II Rzeczypospolitej z Wilnem i Lwowem, ale przede wszystkim strata elit i polskich patriotów. Jeszcze przez pół wieku od napaści Rosji sowieckiej Polska zmagała się z narzuconym systemem, który oprócz niszczenia narodu, wyniszczał kulturę, naukę i rozwój gospodarczy kraju.

17 września na placu Litewskim w Lublinie spotkali się uczestnicy obchodów 82 rocznicy agresji Rosji sowieckiej na Polskę. W obchodach uczestniczyła delegacja z naszej szkoły.

W programie wydarzenia był m.in. apel pamięci, salwa honorowa oraz składanie kwiatów i zapalenie zniczy na płycie Pomnika Nieznanego Żołnierza i Pomnika Matki Sybiraczki.

Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego Anna Flis, Anna Gozdalska -Kozak  

zapraszamy do galerii

Kategoria: