Piotr Dobrowolski

wspomnienie ofiar bombardowania lublina 9 wrzenia 1939 r 1 20210914 2043010054

9 września 2021 r. minęła 82 rocznica najbardziej niszczycielskiego bombardowania Lublina przez Niemiecką Luftwaffe.

W tych tragicznych dniach bomby spadały na centrum miasta, ale także na koszary wojskowe.

Podczas bombardowania Lublina zginęły setki mieszkańców. Wiele budynków  zostało zniszczonych, bądź poważnie uszkodzonych.

Zgodnie z wieloletnią tradycją w upamiętnieniu tej tragicznej dla Lublina rocznicy, wzięli udział przedstawiciele: władz państwowych, samorządowych, Muzeum im. Józefa Czechowicza, IPN-u oraz piłsudczycy Okręgu Ziemi Lubelskiej ZP RP, organizacji pozarządowych i uczniowie lubelskich szkół w tym uczniowie Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły. 

Uczestnicy złożyli wieńce  pod pomnikiem lubelskiego poety Józefa Czechowicza, który zginął od jednej z bomb w centrum Lublina.

Uczniowie naszej szkoły byli  również obecni przy tablicy pamiątkowej mieszczącej się na zewnętrznej ścianie Ratusza, gdzie upamiętniono pracowników Zarządu Miasta pozostających na stanowiskach pracy i interesantów szukających schronienia przed atakiem z powietrza.

O tamtych dniach można dowiedzieć się więcej z albumu Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału Lublin przekazanego do naszej szkolnej biblioteki.  Zapraszamy do lektury.

Opiekun Samorządu Uczniowskiego Anna Gozdalska -  Kozak

Zapraszamy do galerii

Kategoria: