Piotr Dobrowolski

"Podsumowanie działań podjętych w roku szkolnym 2019/20 w I semestrze"

 • Przyjaźń, serdeczność, życzliwość, koleżeństwo, radość, (…) to cele jakie sobie postawiliśmy, o których można było usłyszeć podczas akademii na rozpoczęcia roku szkolnego w trakcie części artystycznej, którą przygotowali nasi uczniowie z klas V i VI.
 • Propagując czytelnictwo Dyrektorzy naszej szkoły włączyli się w 8 edycję Narodowego Czytania.
 • Uczniowie klas V-VIII integrowali się podczas wyborów do Samorządu Uczniowskiego.
 • Cała szkolna społeczność wzięła udział w akcji “Wyprawka dla Żaka” zorganizowanej przez Szkolne Koło Wolontariatu PCK dzieląc się przyborami szkolnymi, które przekazano dzieciom przebywającym w Szpitalu Dziecięcym oraz zasiliły “pogotowie uczniowskie”.
 • Po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy “Międzynarodowy Dzień Kropki” wpierając przykładem bohaterki książki P. Reynoldsa pt. “The dot” wiarę dzieci we własne możliwości, ich kreatywność, odwagę i wyobraźnię. Kropka była motywem prac plastycznych, zabaw świetlicowych, opowiadań, zadań i łamigłówek matematycznych, map geograficznych, doświadczeń chemicznych, a nawet ćwiczeń fizycznych a nawet ubioru.Uczniowie w kropkach kodowali swoje talenty, a także projektowali trasy dla ozobotów. Na godzinach wychowawczych uczniowie obejrzeli film o małej Vashti oraz rozmawiali o swoich pasjach, talentach i zainteresowaniach. Nawet stołówka szkolna miała kropkowane elementy w menu – zupa z ciecierzycą i pyzy z mięsem.
 • W Dzień Edukacji Narodowej cała społeczność szkolna jednoczyła się na modlitewnej pamięci za żyjących i zmarłych nauczycieli podczas wspólnej Mszy świętej oraz podczas apelu gdzie uczniowie z klas: Ve, VIa, VIe, VIIIa, VIIIb oraz VIIId przygotowali pełen humoru montaż słowno- muzyczny na temat różnych aspektów funkcjonowania szkoły, najczęściej stawianych pytań, najbardziej ulubionych miejsc w szkole, przeżywanych czasem trudnych sytuacji i towarzyszących im emocji oraz różnorodnych osobowości pedagogów.
 • W dniu 11 października 2019 r. odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych, którzy złożyli przysięgę w obecności zebranych rodziców, nauczycieli i gości i zostali przez Pana Dyrektora pasowani na uczniów.
 • Uczniowie, nauczyciele, wychowawcy, rodzice integrowali się podczas warsztatów, wyjść i wycieczek klasowych jak i międzyklasowych :

W dniu 16 września 2019 r. klasa VI d wybrała się na wycieczkę w ramach XVI Lubelskiego Festiwalu Nauki. Zajęcia.

“Żywa lekcja historii” - w dniu 19 września 2019 r. uczniowie klasy VI d wyruszyli na Błonia przy Arenie Lublin, na zajęcia w specjalnie zaaranżowanej wiosce historycznej.

W dniach 10-16 października 2019 r. Narodowy Bank Polski Oddział w Lublinie zaprosił uczniów lubelskich szkół na Dni Otwarte Banku. W wydarzeniu udział wzięły klasy: 5b, 5d, 5e, 6b, 6d

Muzeum Wsi Lubelskiej “Jak to z lnem było”(3b),

Wyjazd do Lasów Janowskich ( 5d, 5e) Dzięki multimediom uczniowie mogli poznawać najważniejsze zagadnienia z zakresu botaniki i zoologii. Pod specjalnie zaprojektowanymi soczewkami i kamerami zwiedzający mogą zajrzeć w niewidziane gołym okiem tajniki natury. Drugą niewątpliwą atrakcją był park linowy, w którym wszyscy rozpoznawali swoje umiejętności wspinaczkowe, ale także zmagali się ze swoimi słabościami lub lękami.

Klasa Ia uczestniczyła w warsztatach "Bombki z efektem metalu" zorganizowanym przez Kargusek Spółdzielnia Socjalna. Odbyły się one 22 listopada 2019r.

“Z Niemieckim Wiesz Więcej” - W dniu 28.11 uczniowie klas: Va, Vb, Vc, Vd i Vf udali się wraz z wychowawcami do Domu Kultury LSM, gdzie wzięli udział w niezwykłym show prowadzonym przez pana Joachima Heckera – gościa z Niemiec, autora licznych publikacji dla najmłodszych dotyczących eksperymentów z dziedziny nauk przyrodniczych.

 • W czasie kolejnego już Festiwalu Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie, który odbył się 22 października 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 51 w Lublinie nasza Szkoła otrzymała Nagrodę w konkursie „Lubelskie granty promujące zdrowie w przedszkolach, szkołach i placówkach prowadzonych przez Gminę Lublin”. Uzyskany Grant to kwota 5000 zł z przeznaczeniem na realizację projektu “Mniej stresu - więcej życzliwości”.
 • "Integracja harcerska" to pierwsze spotkanie, które odbyło się w październiku w szkolnej świetlicy z harcerzami z Federacji Skautingu Europejskiego. Uczniowie, słuchając harcerskich opowieści oraz biorąc aktywny udział w grach i zabawach, dowiedzieli się, jak wyglądają i czego można się nauczyć podczas harcerskiej zbiórki.
 • W ramach projektu “Mniej stresu – więcej życzliwości” stworzyliśmy “Przyjacielskie kąciki strefy relaksu”; powstała inicjatywa “szkoła - czas bez telefonu” mobilizująca uczniów do nawiązywania bezpośrednich kontaktów, relacji rówieśniczych; zmieniliśmy sygnał dotychczasowego dzwonka na melodię w celu zwiększenia komfortu psychicznego; w celu wyciszenia wprowadziliśmy przerwy z muzyką w tle “Muzyka łagodzi obyczaje”; stworzyliśmy możliwość rozładowania stresu, napięcia emocjonalnego wprowadzając “Aktywne przerwy- łączy nas pasja”
 • Cała społeczność szkolna zaangażowała się w realizację autorskiego programu profilaktyczno – wychowawczego “Budujemy relacje – oswajamy emocje”.
 • Uczniowie ze Szkolnego Koła Wolontariatu prowadzili gry i zabawy integracyjne dla młodszych uczniów.
 • W listopadzie w związku ze światowym Dniem Zdrowia Psychicznego zorganizowaliśmy w szkole “Tydzień Zrównoważonego Nastroju” z szeregiem imprez towarzyszących jak np..: "Emotki - nazwij emocje", konkurs "Od świtu do zmierzchu w dobrym nastroju", lekcje tematyczne, spotkania z panią pielęgniarką, warsztaty szkolnego psychologa.
 • Stworzyliśmy na szkolnym korytarzu schematy gier podwórkowych wraz z ich opisem oraz wymalowaliśmy je na patio w celu umożliwienia integracji naszym uczniom, nauki zdrowej rywalizacji, nawiązywania bezpośrednich relacji rówieśniczych.
 • 21 listopada zorganizowaliśmy w szkole “Dzień Życzliwości”. Zorganizowaliśmy dwa konkursy tematyczne, jeden plastyczny i jeden na rymowankę. Kasa 3c przygotowała dla klas 1-3 inscenizację pt.: „Bajka o życzliwości”. Każdą z klas edukacji wczesnoszkolnej odwiedził Krasnal Życzliwości, który przeprowadził zabawy i wręczył dzieciom dekalog człowieka życzliwego. W świetlicy szkolnej prowadzone były zajęcia na temat życzliwości, dzieci wykonały drzewo życzliwości, poznały historię powstania Święta Życzliwości. Czytane były bajki i wiersze na temat bycia uprzejmym i kulturalnym. Dzieci tworzyły prace plastyczne– życzliwe krasnale i nadawały im imiona. Chętne dzieci pisały list do chorego dziecka (Marzycielska poczta). We wszystkich klasach na lekcjach rozmawialiśmy na temat roli życzliwości w codziennym życiu. Na korytarzach szkolnych zawisły powiedzenia i cytaty dotyczące życzliwości. Uczniowie brali aktywny udział w akcji: „Weź ze sobą dobre słowo i podaj dalej” - dzielili się miłymi sentencjami, wierszykami i pozdrowieniami. Cała społeczność szkolna zaangażowała się w przesyłanie sobie ciepłych słów i komplementów – wrzucając liścik do szkolnej skrzynki życzliwości. W tym dniu grupa uczniów ze szkolnej świetlicy wraz z paniami wyszła z poselstwem skierowanym do społeczności lokalnej. Słoneczniki, życzliwe słowa i uśmiechy zostały przekazane społeczności Przedszkola nr 46 oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej Filia nr 26 w Lublinie. W bibliotece dzieci w tym dniu uczestniczyły w warsztatach plastycznych mających na celu rozwijanie umiejętności wyrażania wdzięczności. Napełnieni siłą dobra płynącego od innych chcemy każdego dnia pielęgnować postawę życzliwości w relacjach społecznych.
 • Powstała inicjatywa “Kartki z Kalendarza Pozytywnych Wspomnień z życia szkoły”.
 • Odbywały się spotkania z zaproszonymi gośćmi w ramach cyklu “Człowiek i jego pasje”: “Spotkanie z misjonarzem”(18.10.19), spotkanie z Panią Matyjasek o ziołach (04.10.19), “Spotkanie z podróżnikiem” (grudzień 2019)
 • Integrowaliśmy nasze szkolne środowisko zapraszając i angażując rodziców naszych uczniów w różne działania w szkole jak i poza jej terenem:
 • 29 października 2019 gościliśmy w klasie trzeciej p. Malec, mamę naszego ucznia Tymona, która jest fotografem. Opowiedziała o początkach fotografii. Oglądaliśmy różne fotografie i stare aparaty fotograficzne. Na zakończenie odbyły się zajęcia praktyczne, na których dzieci wykonały kalotypie z liści.
 • W listopadzie warsztaty pt.: “Las w słoiku” przeprowadziła mama uczennicy z klasy 3d p. Magdalena Rot. Uczniowie klasy 3d mogli odkrywać, poznawać i zgłębiać nowe treści oraz wykazać się twórczymi pomysłami realizowanymi z radością i pasją a rodzice cieszyć się rozwojem swoich pociech i owocną współpracą z dziećmi, wychowawcą i szkołą.
 • 6 grudnia uczniowie klasy Ia mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowych mikołajkach. Do klasy przyszedł Święty Mikołaj wraz ze Śnieżynkami, który wręczył wszystkim wspaniałe upominki. Tego dnia sala zamieniła się w prawdziwą pracownię. Uczniowie dekorowali pierniczki. Następnie wykonywali świąteczne kartki, wykorzystując różnorodne ozdoby. Był też poczęstunek i oczywiście wspaniała atmosfera. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania mam, w szczególności p. A. Mazur, p. M. Wojciechowskiej, p. K. Rodzik, p. M. Kamińskiej-Haładyj.
 • W grudniu 2019 r. klasa I c gościła na zajęciach mamę Tymona panią Magdalenę Brennenstuhl, która maluje obrazy, ilustracje oraz wykonuje projekty tkanin. Zebrani mogli poznać tajniki warsztatu malarskiego, różnego rodzaju pędzle, farby, dowiedzieli się jak powstaje obraz. Mama Tymona opowiedziała o swojej pasji, przedstawiła różnego rodzaju prace, tj. obrazy, ilustracje do utworów literackich, grafikę komputerową. Na zakończenie, w związku ze zbliżającymi się świętami, wspólnie wykonano klasową szopkę bożonarodzeniową.
 • “Mediacja rówieśnicza w szkole metodą przeciwdziałania agresji i niedostosowaniu społecznemu młodzieży” - 18 października przedstawiciele klas siódmych naszej szkoły wraz z psychologiem szkolnym p. A. Chrapowicką uczestniczyli w konferencji informacyjno- szkoleniowej.
 • Uwrażliwiamy na potrzeby innych biorąc udział w akcji “Adopcja serca” - Dnia 1. października 2019 roku, dziewczęta z Koła Misyjnego, pod opieką s. D. Podsiad, udały się do parafii pw. św. Józefa w Lublinie. W biurze Adopcji Serca, Ruchu solidarności z ubogimi trzeciego świata „MAITRI”, przyjęłyśmy w imieniu naszej społeczności szkolnej, pod opiekę dziewczynkę - MASIKĘ HASIVIRWE ALICE. Ma 13 lat, mieszka w Demokratycznej Republice Konga. Chodzi do Szkoły podstawowej Kako, odległej od miejsca zamieszkania pół kilometra. Obecnie jest w 5. klasie. Pozostał Jej rok szkoły podstawowej i sześć lat szkoły średniej. Uczy się dość dobrze. Mamy nadzieję, że uda się nam pomóc dziewczynce w Jej nauce.
 • “W krainie filmu i baśni” - 27 listopada zjednoczył całą społeczność szkolną podczas akcji zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski. Oto sale lekcyjne i korytarze szkolne wypełniły się barwnymi postaciami z filmów i baśni. Uczniowie mieli okazję przedstawić innym swoich ulubionych bohaterów, wcielając się w nich, co sprawiło - zarówno nauczycielom jak i uczniom wiele radości i pomogło w odkrywaniu wspólnych zainteresowań.
 • W grudniu uczniowie, rodzice i nauczyciele wzięli udział w akcji zorganizowanej przez Szkolne Koło Wolontariatu przynosząc dary dla bezdomnych zwierząt, podopiecznych przytuliska. Zebrane dary zostały przekazane do Przytuliska dla Zwierząt w Rachowie Starym (k. Annopola).
 • W listopadzie zorganizowaliśmy “Turniej Mitologiczny dla klas V”. Aby zdobyć wieniec laurowy, w szranki stanęły drużyny z klas V. Uczniowie musieli odpowiedzieć na pytania związane z wydarzeniami mitycznymi, wykazać się znajomością bogów oraz ich atrybutów. Rywalizowali w rozwiązywaniu łamigłówek logicznych, kluczyli po labiryncie Minotaura i szukali wskazówek, jakie się tam znajdowały. Finałowa konkurencja sprawdzała kreatywność uczniów, którzy z wykorzystaniem symbolu mitycznego mieli ułożyć reklamę szkoły. Każdej rundzie zmagań towarzyszył boski patron. Wszyscy wygrali, bo oprócz dobrej zabawy zdobyli coś bezcennego – wiedzę oraz zaangażowanie.
 • Dnia 29.11.2019 r. klasy I - III miały okazję wziąć udział w Maratonie Zumby zorganizowanym przez panią Ewę Wójtowicz - mamę jednej z uczennic naszej szkoły. Biletem wstępu były słodycze!
  “Serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom, nauczycielom za wspaniałą zabawę i energię :), a rodzicom za wszystkie słodycze, pamięć i okazanie serca dzieciom z Domu Dziecka im. Ewy Szelburg Zarembiny, gdzie zostały przekazane wszystkie zebrane słodycze.”
 • Podjęliśmy inicjatywę “Gazetka w ruchu, czyli: przeczytałeś - podaj dalej”.
 • Uwrażliwialiśmy uczniów, ich rodziny, nauczycieli i pracowników szkoły na potrzeby innych organizując akcję “Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. Opiekę nad akcją sprawowało Szkolne Koło Wolontariatu PCK.
 • Kontynuowaliśmy udział w Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej “Cała Polska czyta dzieciom”. W tym semestrze odbyły się dwa spotkania. Podczas pierwszego spotkania w dniu 20 listopada 2019 r. pan Benon Wylegała z Zakonu Rycerzy Jana Pawła II czytał uczniom wybrane opowiadania z książki Joanny Krzyżanek "Jan Paweł II czyli jak Karolek został papieżem". Drugie spotkanie odbyło się w dniu 16 grudnia w Filii nr 24 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Słuchając opowiadań czytanych przez Panią kierownik Marię Kozioł przenieśliśmy się oczami wyobraźni w nadchodzący świąteczny czas.
 • “Maleńka Miłość” - czyli trzy niezwykłe spotkania, które jednoczą i zbliżają. Pierwsze miało miejsce w naszej szkole 19 grudnia. Odbyła się wtedy Wigilia dla wszystkich Pracowników. Gośćmi honorowymi byli – p. mgr Krystyna Leonhardt- pierwszy dyrektor Szkoły Podstawowej nr 38 w Lublinie oraz proboszcz parafii Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka- br. Mirosław Ferenc. Jednoczyliśmy się podczas przedstawienia, składając sobie życzenia, łamiąc się opłatkiem, podczas świątecznej wieczerzy oraz wspólnego śpiewania kolęd. Następnego dnia, już w amfiteatrze na Poczekajce, społeczność naszej szkoły dwukrotnie miała możliwość obejrzenia przedstawienia pt. „Maleńka Miłość”, które to zostało powtórzone dla Rodzin i Parafian 5 stycznia 2020 roku. Zostało ono przygotowane przez uczniów klas- 6b i 4a pod kierunkiem katechetów i nauczycieli.
 • Wzięliśmy udział w akcji “Gorączka Złota” organizowanego corocznie przez Szkolne Koło Wolontariatu PCK.
 • Zajęliśmy II miejsce w konkursie “Na największego zbieracza złota” w kategorii “Szkoły Podstawowe” w ramach akcji Gorączka Złota edycja 2019
Kategoria: