Piotr Dobrowolski

"Podsumowanie działań podjętych w roku szkolnym 2019/20 w II semestrze"

 • 30 stycznia wzięliśmy udział w bezpłatnym szkoleniu online dot. bezpieczeństwa dzieci w internecie. Szkolenie poprowadził dziennikarz Tomasz Rożek – ambasador kampanii „e-Polak potrafi” oraz Anna Borkowska – psycholog, ekspertka Akademii NASK. Szkolenie w ramach kampanii „Nie zagub dziecka w sieci”, poświęcone cyberprzemocy i zjawisku sekstingu. Odwiedzaliśmy również strony, gdzie znaleźć można m.in. porady dla rodziców i nauczycieli, publikacje oraz filmy wyjaśniające trudne pojęcia: gov.pl/niezagubdzieckawsieci
 • Wzięliśmy udział w otwartym wydarzeniu pn.: „Edukacja przyszłości”. Celem spotkania było określenie potrzeb, wyzwań i propozycji związanych z przyszłością edukacji w kontekście tworzenia wizji rozwoju Lublina. Wspólnie zastanawialiśmy się nad tym, jaka wiedza, jakie umiejętności, kompetencje będą kluczowe w trakcie następnych 10 lat.
 • Wspólnie integrowaliśmy się podczas Zabawy Karnawałowej dla klas I – III
 • Dnia 14 lutego 2020 r. uczniowie klas Ia i Ib wzięli udział w „Lekcji patriotyczno - edukacyjnej o Misiu Wojtku - dzielnym żołnierzu". Zajęcia zostały zorganizowane przez Fundację Niepodległości w Lublinie.
 • Zorganizowaliśmy Szkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem “Do szkoły nie chodzą same anioły”.
 • 18 lutego 2020 r. gościliśmy w naszej świetlicy Adriana Dang Xuan w ramach cyklu ,,Człowiek i jego pasje”. Gość opowiadał nam o pasji śpiewania, podróżowania, występach w filmach i reklamach.
 • W dniu 28 lutego 2020 roku mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w III Międzyszkolnej Konferencji „Kreatywność i samorządność uczniów- giełda pomysłów”, która odbyła się w Szkole Podstawowej nr 30 w Lublinie. Naszą szkołę reprezentowała Pani Katarzyna Żurawska- nauczyciel j. niemieckiego, która poprowadziła warsztaty dla nauczycieli na temat „Kamishibai”- japońska sztuka opowiadania bajek. Przedstawiciele naszego Samorządu Uczniowskiego uczestniczyli w warsztatach prowadzonych metodą World Café „Myśl kreatywnie, działaj aktywnie- SAMoRZĄDŹ” oraz debacie „Po czym poznać dobre działanie Samorządu Uczniowskiego w szkole”.
 • Integrowaliśmy się podczas pracy zdalnej za pośrednictwem multimediów, tworząc prezentacje, filmiki i wytwory prac własnych, zdjęcia, projekty, będąc w kontakcie, wspierając i motywując siebie wzajemnie. Podejmowaliśmy różne inicjatywy:
 • Klasa 3 c tworzyła i na stronie szkoły prezentowała prace pt. "Patyczaki", zrobione najróżniejszymi technikami. Do wykonania jednych wykorzystali patyki, do dyspozycji mieli tkaninę, inne były zrobione na szydełku, a jeszcze inne z plasteliny.
 • Tworzymy “Palmy na Niedzielę Palmową”,
 • Zorganizowany został konkurs wielkanocny na jajko fizyczne - fizankę. Skąd zatem pomysł na jajko fizyczne - fizankę?

Martyna Stój uczennica klasy 7C - "Razem z moją koleżanką Różą Trejgel wymyśliłyśmy jajko fizyczne. Ma ono nawiązywać do naszych lekcji fizyki na których panuje świetna atmosfera i symbolizuje, że można zdobywać wiedzę w ciekawy i zabawny sposób. Cieszę się, że teraz jest ono wykorzystywane do efektywnego uczenia się fizyki dzięki pracom uczniów z naszej szkoły." Konkurs przeznaczony był dla klas 7 i 8. Należało ozdobić jajka treściami związanymi z fizyką - wzorami, prawami czy też portretami słynnych fizyków. Technika wykonania dowolna - rysunek, grafika komputerowa czy też praca na prawdziwym jajku.

 • “Instagram ale na papierze” - Uczniowie klas ósmych, zapoznając się z informacjami na temat węglowodorów nasyconych (alkanów) wykonali przedstawione w galerii rysunki. Świat Internetu przenieśli podczas lekcji chemii na papier, ucząc się jednocześnie o właściwościach, zastosowaniach i budowie alkanów.
 • #zostańwdomu - puszczaj bańki mydlane. Iryzacja, jedno z piękniejszych zjawisk optycznych w przyrodzie. Skrzydła motyla, bańki mydlane, plamy benzyny a czasami nawet chmury na niebie. Każdy z tych obiektów potrafi przybierać przepiękne, niezwykle mocne barwy, a często też mieni się kolorami tęczy. Pamiętamy z dzieciństwa, jaką radość sprawiało ich puszczanie, ile było przy tym frajdy i zabawy. Stąd zrodziła się myśl na połączenie prostego doświadczenia z fizyki, które można samodzielnie wykonać w domu z jakże ważnym przekazem #zostańwdomu, #myjręce, #chrońbliskich, … To lekcja fizyki w 8 klasie przedstawiona w galerii i opisana na stronie szkoły.
 • “Wiosna w domu” klasy 3b zaprezentowana w galerii na stronie szkoły i opisana tak: Zaczęliśmy realizować blok tematyczny „Nadchodzi wiosna”. Obecna sytuacja nie pozwala nam bezpośrednio zobaczyć zwiastuny wiosny, my jednak nie poddajemy się i puszczamy wodze fantazji. Wykorzystujemy nasze podręczniki, informacje z książek z domowej biblioteki i filmy, których w internecie nie brakuje. Poznaliśmy już cykl rozwoju motyla oraz zgromadziliśmy ciekawostki na temat owadów żyjących na łące – biedronek, os i innych. Była też okazja do własnoręcznego zrobienia motylka, wykorzystując filmik polecony przez wychowawcę lub według własnego pomysłu. Powstały też ładne rysunki wykonane w programie PAINT.
 • Uczniowie z III c uwielbiają wiosnę i dużo o niej wiedzą. Wykonali wspaniałe prace, ilustracje, plakaty i sketchnotki, związane z tą piękną porą roku – prezentacja.
 • Szkolny Zespół Wokalny "B R Z D Ą C" z okazji Święta Konstytucji 3 Maja prezentuje pieśń ,,Witaj Majowa Jutrzenko”. (Każdy uczestnik wykonał ją indywidualnie w domu a potem nastąpił montaż). Utwór przywołuje pamięć Konstytucji 3 Maja, pierwszej konstytucji w Europie. Do obejrzenia na stronie szkoły i w YouTube.
 • Montaż słowno-muzyczny, który przygotowali uczniowie klas szóstych z okazji Konstytucji 3 maja.
 • Makieta zamku i katedry gnieźnieńskiej. Na początku marca 2020 r. uczniowie klas piątych zostali zachęceni do wykonania makiety średniowiecznego zamku (konkurs) oraz do odtworzenia dawnej (romańskiej) katedry gnieźnieńskiej. Koronawirus sprawił, że nie mogliśmy wrócić do szkoły, ale uczniowie spisali się znakomicie. Ich prace można oglądać w zamieszczonym na stronie szkoły filmie.
 • Zapraszamy do Pasieki klasy III B – prezentujemy swoje prace.
 • “Świat za sto lat, a może nawet mniej...” - prezentacja. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły, dzieci z klasy I C, zastanawiali się, jak będzie wyglądał świat za sto lat. Wszyscy podeszli kreatywnie do tematu. Pod opieką rodziców poszybowali na skrzydłach wyobraźni i stworzyli roboty oraz prace plastyczne przedstawiając swoje pomysły. Nie było to łatwe zadanie, ale na pewno przysporzyło wiele radości.
 • Rocznica Urodzin św. Jana Pawła II. - tworzymy nasz wspólny Album Wspomnień z fotografiami ze spotkań członków Rodzin naszej Szkoły ze św. JP II.
 • Szkolny Zespół Wokalny "B R Z D Ą C" SP 38 w Lublinie wraz z nauczycielami religii naszej szkoły śpiewa dla naszego wspaniałego i kochanego PAPIEŻA z okazji 100 rocznicy urodzin łącząc się podczas nagrywania w swoich domach.
 • Tworzyliśmy filmy z okazji Święta Naszej Szkoły, które w tym dniu połączyły całą społeczność.
 • “Mali mistrzowie z klasy III B” - Stworzyli wirtualną galerię prac zainspirowaną dziełami wybitnych malarzy, których twórczość poznali.
 • Podjęliśmy charytatywne wyzwanie #hot16challenge. To wyzwanie polegające na nagraniu 16 wersów i nominowaniu kolejnych osób do akcji, które mają stworzyć swój kawałek w 72 godziny... W związku z panującą pandemią, integralną częścią akcji staje się zbiórka charytatywna - Beef z koronawirusem #hot16challenge - organizowana wraz z fundacją pl. Dzisiaj do udziału w zbiórce zachęca nominowana do Hot16challenge Pani Urszula Popielewicz - sekretarka naszej Szkoły. Nagranie udostępniamy na stronie szkoły oraz na YouTube
 • “Nauczyciele Dzieciom z okazji Dnia Dziecka”. Przygotowaliśmy multimedialne niespodzianki (spektakle), które zamieściliśmy w prezencie naszym uczniom na stronie naszej szkoły. W takich odsłonach z pewnością nie znali oni dotąd swoich nauczycieli.
 • MIRO&JURO #16HOT CHALLENGE Miro (Mirosław Wójcik) i Juro (Jerzy Jarosiński) Dyrektorzy SP 38 w duecie podczas charytatywnego wyzwania dla fundacji Siepomaga.pl #hot16challenge. Podjęliśmy wyzwanie, Pani Emilii Lipińskiej z Fundacji Dwa Ognie.
 • Uczniowie klas 7 oraz 8 podczas nauki zdalnej zmuszeni byli eksperymentować w domach – bo co to za przyjemność uczyć się chemii bez doświadczeń? Podczas pracy dokumentowali swoje postępy za pomocą zdjęć, notatek, prezentacji multimedialnych, plakatów, a także krótkich filmików. Nieraz w badaniach brała udział cała rodzina, dobrze się przy tym bawiąc. „Brak modeli cząsteczek? Stworzymy je sami!” Powiedzieli uczniowie klas 8 i zaprezentowali modele alkoholi i kwasów karboksylowych złożonych z tego, co było pod ręką (naczynia, kwiatki, piłeczki…). Uczniowie klas 7 badali między innymi skład powietrza, gęstość, rozpuszczalność i odczyn różnych substancji. Wykonywali również lapbooki dotyczące zanieczyszczeń powietrza. Kreatywność uczniów można podziwiać na zamieszczonych zdjęciach.
 • “Multimedialna Galeria plastyczna” - prezentacja prac plastycznych wykonywanych przez uczniów,
 • “Dla nauczycieli od uczniów”. Na koniec roku uczniowie bardzo miło zaskoczyli nas multimedialnymi niespodziankami w podziękowaniu za ten rok. Wysłuchać można “Na dobry dzień” Czesława Miłosza oraz Talent Show 2020
 • Pożegnanie klas ósmych - Życzenia dla uczniów klas 8 nagrane przez Dyrektorów i wychowawców klas ósmych.
 • PRZEDWAKACYJNA BOMBA KLASY 3C - “DWA DNI W AFRYCE”- Ten semestr był dla nas szczególnie trudny. Przed nastaniem pandemii, kilka osób z naszej klasy, przygotowywała przedstawienie pacynkowe. Z powodu zawieszenia zajęć, nie mogliśmy dalej spotykać się na próbach. Znaleźliśmy jednak sposób na wcielenie naszego planu w życie. Zrealizowaliśmy przedstawienie w formie filmu.
 • PODRÓŻE PO POLSCE NA WAKACJE - przedstawiamy dwanaście ciekawych, historycznych miejsc, odwiedzonych i polecanych przez Nauczycieli, Uczniów i ich Rodziców. To tylko drobna cząstka tego, co warto zobaczyć w naszym pięknym kraju. Może poniższa prezentacja stanie się inspiracją do rodzinnych, bliskich, a być może i dalszych podróży.

Praca naszych uczniów i nauczycieli została zauważona. Ukazał się artykuł prasowy na temat montażu słowno-muzycznego, który przygotowali uczniowie klas szóstych pod opieką nauczyciela historii. Artykuł został zamieszczony w tygodniku „Nowy Tydzień” z dnia 4 maja 2020 r. pod tytułem “Świetny pomysł szóstoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Lublinie. Uczcili Konstytucję 3 maja.

Kategoria: