Piotr Dobrowolski

MegaMisja - nasza szkoła w tym roku szkolnym bierze udział w programie MegaMisja. Jest to program nowoczesnej edukacji, który podnosi cyfrowe kompetencje nauczycieli, a dzieciom pomaga odkryć dobre i bezpieczne strony technologii.

“Jesień w świetlicy w kolorach naszych emocji” - Świat wokół nas zaczyna się mienić wieloma kolorami. Czas spędzony w naszej świetlicy mija na pracach plastycznych inspirowanych tą piękną porą roku. Mamy nadzieję, że jesień ani ta w naszych pracach, ani w w naszych sercach nie będzie smutna, nudna i zimna, ale piękna, barwna i radosna.

“Owocowe zajęcia mogą jednoczyć” - wiedzą o tym uczniowie klasy Ia, którzy 30 września na zajęciach zamienili się w małych kucharzy i przygotowali na drugie śniadanie owocowe sałatki. Wszystkie sałatki były pyszne.

Dobre relacje z rodzicami naszych uczniów przynoszą dobre efekty: “Fascynująca nauka” - warsztaty fizyczne dla klas IV. Dnia 30 września, w ramach projektu „Społeczne Depozytorium Doświadczeń” realizowanego przez Towarzystwo Edukacyjno – Naukowe LuTen - UMCS uczniowie mieli okazję prowadzić obserwację mikroświata przy użyciu mikroskopów cyfrowych. Obserwowali komórki skrzydła motyla, oka krewetki, maku, płatków róży i wiele innych. Dzięki zestawowi młodych programistów i inżynierów uczyli się budowy i zasad działania robotów. Zespół fizyków z UMCS służył swoją pomocą i odkrywał przed dziećmi tajemnice optyki i programowania. Odkrywanie świata nauki i praw nim rządzących może być naprawdę fascynującą przygodą dzięki takim warsztatom.
Warsztaty zostały zorganizowane przez Annę Gołębiowską - wychowawcę klasy IV oraz jednego z rodziców - Panią Bożenę Zgardzińską.

Jesteśmy mistrzami współzawodnictwa sportowego. Dnia 24 września 2020 r. w Ratuszu odbyło się podsumowanie Współzawodnictwa Sportowego Szkół Miasta Lublin za rok szkolny 2019/2020. W ramach Igrzysk Dzieci dziewczęta z naszej szkoły zdobyły I miejsce, a chłopcy uplasowali się na II pozycji. Igrzyska rozpoczęły się 24 września 2019 roku sztafetowymi biegami przełajowymi. W kolejnych tygodniach nasza Szkoła uczestniczyła w tej sportowej rywalizacji na boiskach, w halach, na basenie i na stadionie, by walczyć o punkty i medale. Niestety, z powodu pandemii COVID-19, na początku marca br. podjęto decyzję o zwieszeniu rozgrywek, a 14 kwietnia zadecydowano o zakończeniu rozgrywek na etapie z marca i na tej podstawie sporządzono klasyfikację końcową.

„Wyzwania i zadania współczesnej szkoły” Dnia 25 września w naszej szkole pojawił się wspaniały gość – pani Ewa Radanowicz nazywana Edukacyjnym Zmieniaczem. Przeprowadziła dla nas szkolenie pod tytułem „Wyzwania i zadania współczesnej szkoły”. Wielu nauczycielom, rodzicom i uczniom zależy na nowym obliczu edukacji. Każda zmiana wymaga czasu, zaangażowania, dobrego nastawienia oraz poczucia sensu tego, co się robi. Chodzi głównie o to, że „aby zobaczyć w dziecku człowieka, który ma prawo wzrastać w swoim tempie i otrzymywać to, co jest mu najbardziej potrzebne”. Na pewno mamy duży zapał, aby rozpocząć długofalowy proces innowacji, który w perspektywie będzie służył wszystkim.

Świetlicowe ABC zdrowego stylu życia - Celem zajęć świetlicowych minionego tygodnia było właśnie kształtowanie postaw prozdrowotnych, nabywanie wiedzy o zdrowym stylu życia, kształtowanie nawyków higienicznych, zachęcanie do spożywania owoców i warzyw, czasu na sen, relaks, odpoczynek, nawiązywanie bezpośrednich relacji oraz dużo ruchu szczególnie na świeżym powietrzu. Uczniowie wykonywali w świetlicy gazetki promujące zdrowy styl życia.

“Drzewo genealogiczne” - w rodzinie siła. Uczniowie klas czwartych poznali na lekcjach historii trudne słowo "genealogia". Tradycyjnie, jak co roku, pracowali nad przygotowaniem drzewa genealogicznego własnej rodziny. Z pomocą rodziców i dziadków gromadzili informacje na temat swoich przodków. Zbierali zdjęcia lub malowali portrety członków rodziny. Gotowe prace prezentowali na lekcjach historii.

Braliśmy udział w 5 edycji międzynarodowego święta edukacji w naturze Dzień Pustej Klasy. 25 września klasy w ramach DNIA PUSTEJ KLASY wybrała się na wyprawę wokół szkoły, by utrwalić poznane zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i przypomnieć sobie najważniejsze znaki drogowe, które można spotkać na osiedlu. W drugiej części wyjścia prowadzili obserwację obiektów przyrodniczych znajdujących się na pobliskich skwerach. Wszystkie te informacje uczniowie umieszczali na karcie obserwacji. Na koniec nie mogło zabraknąć dobrej zabawy na placu zabaw. Ileż możliwości daje nam teren wokół szkoły. Codziennie w inny sposób możemy go poznawać i badać. Patrzyliśmy na świat przez mały otwór w kartce. W trakcie zabawy, dzieci rysowały dostrzeżone obiekty, liczyły i zapisywały ich ilość. Porównywały, których jest najwięcej, a których najmniej. Na zakończenie pobytu na dworze, podzieleni na grupy uczniowie wykonali z kasztanów, żołędzi, orzechów, liści, patyków, trawy, piórek i kwiatów jesienne mandale.

Podsumowanie konkursu i zabawy integrujące jego uczestników. W dniu 08.10.2020r. odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „Wiosenne kwiaty” zorganizowanego przez naszą szkołę dla uczniów z klas I- IV uczęszczających do świetlicy szkolnej. Gościem naszego spotkania była pani Maria Kozioł kierownik Filii nr 24 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Po części oficjalnej podczas której dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i nagrody odbyły się zabawy integracyjne pt. „Wiosenne wspomnienia”.

W październiku odbyły się „Warsztaty krawieckie” podczas których uczennica klasy II  opowiedziała o swojej pasji, jaką jest szycie ręczne. Uczniowie poznali podstawowe ściegi ręczne, następnie wykonali walentynkowe serca i koty według gotowych szablonów. Podczas zajęć dzieci realizowały również własne pomysły: szyły maskotki, poduszki, kołderki dla lalek.

W dniu 10.10. 2020 obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W związku z tym, jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Zrównoważonego Nastroju w dniach 12.10 - 16.10. 2020. Zapoznaliśmy się z wywiadem przeprowadzonym z panią prof. Teresą Olearczyk, pedagogiem, wykładowcą w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego na temat "Wychowanie lubi ciszę. Hałas pogarsza uwagę, wzmaga agresję":   https://dziennikpolski24.pl/wychowanie-lubi-cisze-halas-pogarsza-uwage-wzmaga-agresje/ar/6432302 Mając również na uwadze wpływ hałasu   na wzrost liczby dzieci nadpobudliwych, z zaburzeniami zachowania, depresjami przeprowadzone zostały „Lekcje ciszy”, ćwiczenia "Co w ciszy moje ucho słyszy?", zajęcia prowadzone przy równoczesnym słuchaniu muzyki np. Relaksacyjnej/klasycznej. Przeprowadzone zostały burze mózgów na temat „Co wpływa na poprawę nastroju?" oraz rozmowy z uczniami na temat wpływu pozytywnych osób na nasze samopoczucie, wartości przyjaźni pt.: „Gzie przebywam i z kim ma znaczenie". W ramach akcji "Przykład innych pobudza mnie do działania" – zapoznaliśmy się z postacią błogosławionego Carlo Acustisa, 15 latka, geniusza internetu, wolontariusza, który zachwyca swoją historią życia. Cytując jego powiedzenie: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie” i słów papieża nawiązujących do doświadczenia życia tego włoskiego nastolatka, apelując do młodych świata:
„Nie pozwól, by skradziono ci nadzieję i radość, aby cię oszołomiono, chcąc użyć cię jako niewolnika do własnych interesów. Odważ się być kimś więcej, ponieważ twoje życie jest ważniejsze niż cokolwiek innego”.
   Odbyło się spotkanie z panią Agnieszką Kołczewską muzykiem, perkusjonistką, animatorem kultury i założycielem zespołu bębniarskiego „Młode Djembe”. Warsztaty pt. "Muzyka łagodzi obyczaje" dały okazję dzieciom do wsłuchania się w brzmienie różnych instrumentów, poznania historii ich pochodzenia, zaśpiewania wspólnej piosenki oraz grania  na zaprezentowanych instrumentach.         
W szkolnej świetlicy uczniowie wysłuchali cyklu opowiadań z kolekcji „Świat Emocji” i uświadomili sobie, że emocje towarzyszą nam przez całe życie i tkwią w nas bardzo głęboko. Uczyli się rozpoznawać i wyrażać każdą z nich, panować nad rozdrażnieniem, gniewem, niepokojem czy smutkiem... Przy wykorzystaniu książki „Narysuj emocje  – ćwiczenia w rozpoznawaniu i nazywaniu stanów emocjonalnych” oraz grając w gry planszowe: „Emocje”, “Góra uczuć”,  poznawali sposoby na to, by dobrze czuć się samemu ze sobą oraz z innymi ludźmi.  Gościliśmy również  psychologa szkolnego panią Agnieszkę Chrapowicką, która czytała dzieciom bajkę o złości pt.: „Tajemnica Królowej Szarlotki”. Dzieci dowiedziały się dlaczego się złościmy, jakie uczucia skrywają się pod złością oraz co robić, gdy czuje się złość. Uczniowie rozmawiali na temat konstruktywnych sposobów radzenia sobie ze złością. Ćwiczyli umiejętność wyciszania się.

„Radość wielka mnie rozpiera, gdy mam obok przyjaciela”. W październiku na zajęciach świetlicowych poruszaliśmy temat „Dobry kolega, dobra koleżanka”. W czasie ich trwania uczniowie mogli wypowiedzieć się na zadany temat, podzielić własnymi przemyśleniami, wymieniali cechy dobrej koleżanki, dobrego kolegi. Słuchali piosenek i wierszy o przyjaźni. Wykonali portret dobrej koleżanki i dobrego kolegi oraz „Kwiat Przyjaźni” - „wyposażony” w cechy, które powinien posiadać przyjaciel. Zajęcia miały na celu wzmocnić i utrwalić pozytywne relacje koleżeńskie. To było naprawdę twórcze i wartościowe doświadczenie.

100 lat wyśpiewane z całego serca!!! z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie w tym roku złożyli nauczycielom życzenia śpiewająco co zostało uwiecznione na specjalnie przygotowanym i nagranym filmiku zamieszczonym na stronie naszej szkoły.

W czasie nauki zdalnej łączyliśmy się ze sobą, wspieraliśmy, “spotykaliśmy”, motywowaliśmy na wiele sposobów:

Mogliśmy oglądać zdjęcia wykonane przez uczennice klas 7a i 7b w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Najciekawsze zakątki naszej Ojczyzny”.  Konkurs miał na celu m.in. promowanie piękna naszego kraju oraz odkrywanie niezwykłych zakątków naszej Ojczyzny.

Zaangażowanie naszych uczniów w konkurs #cojaczytam przyniosło piękny efekt. Organizatorzy przyznali Grand Prix zespołowi naszych uczniów.

Nasi uczniowie odnieśli również sukcesy w konkursie organizowanym przez UMCS "Aktywni Eksperymentatorzy".

Rocznica nadania nagrody Nobla patronowi naszej szkoły - Henrykowi Sienkiewiczowi - twórczość uczniów klasy VI c w konwencji teatru wyobraźni. Słuchowisko pt. "Za kulisami" oraz fragmenty audiobooków "W pustyni i w puszczy" oraz "Quo vadis" powstały z okazji kolejnej rocznicy nadania nagrody Nobla patronowi naszej szkoły - Henrykowi Sienkiewiczowi. Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania na stronie szkoły.

Karol Deptuś - uczeń klasy 6d swoją pracą - "Białucha przerywa milczenie" wywalczył tytuł laureata w Ogólnopolskim Konkursie dla Dzieci i Młodzieży "Młodzi Twórcy Literatury". W tym roku konkurs przebiegał pod hasłem: "Niepojętość Zieloności". Na konkurs wpłynęło 177 prac z całej Polski, a praca Karola, jak czytamy w liście od organizatorów, "zachwyciła jurorki". Opowieści dotyczyły historii walki o środowisko naturalne

Mikołajki 2020 - łączymy się! Wspólny mikołajkowy medialny projekt i wspólne wesołe wyśpiewane chwile z uczniami, nauczycielami, rodzicami i Mikołajem.

Zorganizowany został konkurs plastyczny dla uczniów klas I –III “Aniołek na choinkę” Zadaniem uczestników konkursu było własnoręczne wykonanie jednej ozdoby choinkowej-aniołka (wielkość i technika dowolna) oraz przesłanie jego zdjęcia na podany adres mailowy

Uczniowie brali udział w konkursie informatycznym

Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego w Polsce – W tym roku, po raz 18 obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Stanu Wojennego polskie święto obchodzone corocznie 13 grudnia, w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Z tej okazji uczniowie połączyli swoje siły by nagrać filmiki zawierające informacje o nie tak dawnych wydarzeniach oraz zaprezentować wykonane plakaty. Akademia online zamieszczona jest na stronie szkoły.

Z życia klasy Ia - Klasowa integracja. 1 września przyszliśmy do pierwszej klasy. Chodziliśmy do różnych przedszkoli, więc większość z nas nie znała się. Powoli poznawaliśmy się. Na przerwach rozmawialiśmy ze sobą, bawiliśmy się, a na lekcjach nasza Pani organizowała nam pracę w grupach. Fajnie się pracowało razem, chociaż czasami było też trudno. Uczyliśmy się tolerancji i tego, że czasami trzeba było zrezygnować ze swojego pomysłu, bo ktoś miał lepszy. Mamy nadzieję, że szybko wrócimy do szkoły i znowu będziemy razem robić różne ciekawe prace, a dzisiaj zdjęcia przypomną nam wspólne nasze chwile.

Podczas nauki zdalnej zamieszczaliśmy informacje na temat pomocy psychologiczno –pedagogicznej.

Uczennica naszej szkoły - Laura Kamińska z kl. 5a została wyróżniona w konkursie "Mały format" organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury Pod Akacją i Wydział Artystyczny UMCS w Lublinie za linoryt. Praca powstała w Domu Kultury LSM.

Wyróżnienie w kategorii klas VII-VIII dla Zuzanny Janickiej uczennicy klasy 7c w ogólnopolskim konkursie na „Znaczek z okazji pięćsetnej rocznicy urodzin króla Zygmunta Augusta”., 17 grudnia 2020 r. wyróżniona uczennica weźmie udział w uroczystym podsumowaniu konkursu za pośrednictwem platformy Webex.

Uczennica naszej szkoły, Iga Bury z klasy V c, uzyskała wyróżnienie w XXIX Wojewódzkim Konkursie Plastycznym i Literackim „Moje Boże Narodzenie”, pod honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty Teresy Misiuk.  Organizatorem Konkursu był Młodzieżowy Dom Kultury ”Pod Akacją” i Wydział ds. Wychowania Katolickiego Kurii Metropolitalnej w Lublinie.

“Internetowe spotkania” Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia klasa 6d wzięła udział w ramach zajęć z wychowawcą w spotkaniu z p. dr Magdaleną Baer – pracownikiem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz instruktorką pisma Braille`a. Pani Baer przeprowadziła fascynującą lekcję na temat tego pisma: przybliżyła historię jego powstania oraz zasady obowiązujące przy posługiwaniu się nim. Z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy o postaci Louisa Braille`a, który już w wieku 15 lat stworzył sześciopunktowy system porozumiewania się dla osób niewidomych, który w odróżnieniu od poprzednich systemów uwzględniał notację zgodną z zasadami ortografii i interpunkcji, a obecnie stosowany jest także w matematyce, muzyce oraz tańcu. Poznaliśmy także maszyny wykorzystywane do pisania Braillem oraz inne narzędzia pomocne w życiu codziennym osób niewidomych i niedowidzących. Nasz gość polecił nam także do obejrzenia krótki filmik Polskiego Związku Niewidomych pt. „N jak niewidomy”, który można zaleźć na You Tube.

Konkurs „Nie ma Planety B”organizowany przez Kurier Lubelski - sukces Tymona Brennenstuhla z klasy 2 C, który zdobył 1 miejsce w kategorii uczniów klas I – III. Cieszy nas to bardzo, gdyż na ekologię stawiamy duży nacisk w naszej edukacji.

“Boże Narodzenie tuż, tuż” - to przedstawienie przygotowane przez klasę II c. “Pragniemy, aby pomimo pandemii, były to radosne święta niosące dobro i otuchę. Scenariusz: wychowawca Grażyna Młodzikowska - Suryś. Montaż: Wojciech Brennenstuhl – tata naszego ucznia Tymona. Dziękujemy rodzicom za pomoc i zaangażowanie. WESOŁYCH ŚWIĄT”.

“Idą święta” - filmiki przygotowane przez naszych uczniów i nauczycieli.

“Pierwsza gwiazda na niebie” -wspólny świąteczny projekt łączący młodzież i rodziców, Dyrekcję, Panią Urszulę Popielewicz szkolną sekretarkę, Aleksandrę Przywecką szkolnego pedagoga - życzenia Bożonarodzeniowe i Jasełka 2020

Po raz piąty wzięliśmy udział w akcji "Kolędnicy Misyjni 2020/2021". Zachowując wymagane normy, nasi uczniowie, dn. 27 grudnia 2020 r., po Mszy św. o godz. 11.30 na Poczekajce, zaprezentowali Scenkę Misyjną. W tym roku, pomagamy masajskim dzieciom.

Kategoria: